View Single Post
  #3  
Vechi 15.03.2007, 15:10:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Draga Quasar, tin sa te asigur ca asa zisul posedat de care vorbesti era tot bolnav psihic, care era el insusi convins ca este posedat, nu ai idee ce mult conteaza sugestia mai ales la bolile psihice , este esentiala, ceade-ma.
Vreau sa iti povestesc ceva: eu am avut mai multe internari la psihiatrie, la prima internare era in salon la mine o fata isterica, in creza i se contractau mainile, ii tremura abdomenul. Asistenta a venit si i-a facut o injectie dupa scurt timp fata s-a linistit. Cand a intrebat cu ce era injectia , asistenta i-a zis ca cu ser frantuzesc( aceasta tocmai fusese in Franta) . Am aflat mai apoi ca era vorba despre o injectie cu apa curata. Vezi asadar ca persoanelor bolnave psihic sugestia le influenteaza viata.
Alt exemplu: fratele meu se credea posedat si pacatos si avea la un moment dat anorexie ( din fericire a scapat de ea, sunt cativa ani de atunci). In momentul in care nu putea manca, ba chiar si apa o varsa, zicea ca Dumnezeu este cel care nu ii permite sa mai manance pentru ca ar fi fost pacatos.
Nu mai credeti ca Dumnezeu ar permite ca robii sai sa fie posedati, in primul rand ca posedarile din biblie sunt metaforic spuse, in vechime oamenii nu ar fi inteles ce inseamna boala psihica. Pe urma , asa cum nu poate intra un inger in om asa nici diavolul nu poate, si ingerii, si oamenii, si demonii sunt persoane distincte.
Dumnezeu vindeca si boala si neputinta asa ca nu va mai speriati, toate trec, si bolile psihice, se mai amelioreaza cel putin.
Euftalia draga, cum te mai simtzi? si imi pare bine ca ai depasit din aberatziile pe care tzi le fac ratacirile si crizele mistice sau asha cum zici, tratamentele cu autosugestionare, sau mai rau, cu prosteala si placebo :), dar respectiva a fost injectata cu glucoza, ca daca o injecta cu apa distilata ar putea muri sau face alt tip de criza, in cel mai bun caz, daca fusese o criza de istericale, cum se intampla des la fetele tinere i-a facut o injectie cu ser fiziologic, echivalentul unei palme discrete sau a unor comprese cu apa rece pe frunte... Dar e bine ca inca itzi aduci aminte atat de clar evenimentele din saloanele respective, inseamna ca si acestea te-au marcat in mod deosebit... Si ia mai spune-ne ce s-a mai intamplat cu fata respectiva, tocmai venise cu trenul din frantza ca a venit vacantza? sau ce s-a mai intamplat cu ea, din ce familie era sau cum se purta cu ceilaltzi din salon?
Reply With Quote