View Single Post
  #14  
Vechi 16.03.2007, 20:41:34
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Interviu cu Parintele Ghelasie Tepes despre Parintele Arsenie Boca
Cum era Parintele Arsenie ca om?
Era un om foarte bine facut.Eu l-am cunoscut fara barba, umbla intr-un fel de capot. Nu umbla in calugar: avea o cipilica pe cap si eu ma gandeam asa, pana sa-l cunoasc: care sa fie Parintele Arsenie?
Asadar, harul nu-i statea nici, in rasa nici in barba?
Eu am vazut in dansul numai harul Lui Dumnzeu. Si, in plus, am aflat dupa aceea ca Parintele Arsenie Boca spunea: eu am calugari albi in lume",.Este vorba aici de curatia suflteasca pe care pot s-o aiba si oamenii din lume nu numai calugarii.Chiar Parintele spunea :"Mai, nu toti cei din manastire se mantuiesc, asa cum nici toti din lume se prapadesc".
Cum indruma oamenii?
Vorbind cu noi desprecalugarie si manastire[noi ne planegeam de ispitele care nu ne dadeau pace], la un moment dat Parintele a zis celorlaltidin preajma:
"Iesiti afara ca-mi faceti greutati cu securitatea.Sa ramana aici numai cei doi rasofori".Dar o femeie intra tot timpul peste noi.Atunci Parintele s-a intors si i-a zis:"Tu sa nu mai intri aici!".aceea nimic ,intra din nou."Tu, te iau la bataie, mi-a facut mult necaz".Dupa nici doua minute femeia iar a intrat peste noi.Atunci Parintele a luat o matura si ia dat una direct pe spinare

Reply With Quote