Subiect: Acatist
View Single Post
  #24  
Vechi 07.02.2010, 01:09:53
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Pai atunci, maria, la ce ne mai pun parintii sa ne spovedim si sa facem oleaca de canon inainte de impartasanie? Am putea face de maine toti coada, indiferent de credinta-n Dumnezeu (cu rezerva ca daca nu crezi, ti se rupe de ea Jertfa oricum) si de viata pe care-o ducem, si mergem si ne hranim cu Viata vesnica :)
Cand esti pomenit la Sf Liturghie, chiar daca nu esti prezent fizic acolo, se scot particele pentru tine si e ca si cum te-ai Impartasi, deci ai responsabilitatea la fel de mare cu a unuia care se impartaseste la locul faptei:) Cel putin asa mi s-a spus si mie. Si-ntr-un fel, dupa ce m-am casatorit, asta m-a urnit si pe mine de-acasa, ca ma gandeam, eu stau acasa duminica dimineata, si undeva in tara asta niste preoti ii vorbesc lui Dumnezeu despre mine si-L roaga sa ma ierte si sa-mi fie spre sanatate si bucurie. Mi-a picat rau gandul asta asa ca am inceput sa ma duc si eu la biserica duminica.
Si ce vrei sa inteleg din asta? Ca nici pe mine nu am voie sa ma trec pe pomelnic?
Mentionez ca eu, din cauza unor pacate vechi (pe care le-am spovedit si de care ma pocaiesc in fiecare clipa) nu am voie sa ma impartasesc. Am canon de la duhovnic sa nu ma impartasesc inca 2 ani. Insa ma spovedesc f des, postesc miercurea si vinerea si in toate posturile de peste an, si acele pacate mari nu le-am mai facut de f multi ani. Si nici nu am de gand sa le mai fac vreodata.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 07.02.2010 at 01:57:00.
Reply With Quote