Subiect: Acatist
View Single Post
  #27  
Vechi 07.02.2010, 14:56:13
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Dar lucrurile astea nu au valoare absoluta in sine si cred ca tot timpul cand facem ceva trebuie sa intrebam un parinte. Chiar daca ne da un raspuns diferit decat stiam, putem face cum spune el pentru ca intr-un fel responsabilitatea nu mai este a noastra ci a celui pe care l-am intrebat si care ne-a invatat.
Deci eu nu am gresit trecand pe pomelnic pe prietenul meu catolic avand in vedere ca parintele meu duhovnic mi-a spus ca pot s-o fac.
Mentionez ca nu l-am trecut decat o data in ziua cununiei lui. S-a casatorit cu o fata ortodoxa dar au facut cununia in rit catolic la o biserica catolica. eu, ca prietena foarte buna a lor, (eu le-am facut cunostinta si cumva i-am "incurajat" cand relatia lor era la inceput) am fost bineinteles invitata la nunta si imi doream f mult sa merg. Insa m-am dus inainte si l-am intrebat pe parintele daca-mi da incuviintare sa ma duc, si i-am spus ca sunt cumva ingrijorata ca ma voi duce intr-o biserica catolica, si voi participa la sfanta liturghie slujita de un preot catolic si ca nu sunt impacata cu gandul ca ea (prietena, viitoarea sotie a prietenului meu) se cununa la catolici si ca el nu vrea sa treaca la ortodoxie.
Parintele mi-a spus ca pot merge si pot participa insa cu conditia sa fie ca o simpla ceremonie pentru mine, si nu carecumva sa ma impartasesc la ei. Tot atunci l-am intrebat daca e bine sa-i trec pe pomelnic in duminica nuntii lor si mi-a zis ca este chiar indicat sa o fac. Si asa am facut.
Mentionez ca el nu i-a impus sotiei sa treaca la catolicism si nici nu a facut-o. ea este in continuare ortodoxa din cate stiu eu. La ei nu este obligatoriu si inca se slujesc casatorii mixte. Ar fi vrut chiar sa faca nunta si in biserica ortodoxa de dragul parintilor fetei insa biserica noastra nu accepta daca el nu renunta la catolicism si nu se boteaza ortodox.
Au in casa atat icoane catolice cat si ortodoxe insa el este cel care chiar este credincios, ea nefiind o crestina practicanta, ba chiar sustine ca accepta toate religiile si ca Dumnezeu este acelasi si la musulmani si la budisti
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote