View Single Post
  #12  
Vechi 17.02.2010, 16:52:52
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Stiti ce nu inteleg eu ?
De ce biserica, de-a lungul timpului pana in perioada contemporana s-a adaptat bine-mersi modernismului si evolutiei, in schimb, cand este vorba sa-si adapteze si structurile spirituale, trebuie neaparat sa ramana ancorata in legi atat de vechi, si aici nu ma refer la Sf. Scriptura, ci la scrieri emise de oameni ajunsi la un anumit grad de sfintenie, multe dintre acestea contrazicand modernismul in sine .Sf. Scriptura nu vorbeste despre ecumenism, de ce nu este bagata in seama saraca, pentru ca vorbeste despre iubire, iar asta nu suporta oamenii..." virtuosi ".
Cum se poate ca intr-o lume in care Preasfintitul merge cu mercedesul , vorbeste la telefonul fara fir, navigheaza pe internet si zboara cu avionul, este finantat de toate categoriile de oameni, sa consideram necanonic imbratisarea fata de partea catolica. Nu inteleg de ce o Biserica care se doreste traditionala, nu a ramas traditionala in simtire si in fapte, ci doar in scrieri...Caci, realitatea ne cam omoara ! ! !
Multi, " de ce ? " am putea insira aici, dar tot atat de paradoxal mi s-ar parea aceasta interminabila confruntare intre religiile care, in realitate se adapteaza binemersi mizeriei materiale si morale in care a ajuns societatea omeneasca, ba mai mult decat atat, se complace in aceasta.
Iti zic eu de ce, draga Ory. Pentru ca pe masura ce trece timpul, Biserica Ortodoxa se muta in cer, pana cand aici jos nu va mai fi nimeni sa se sfinteasca. Si atunci vine sfarsitul.

Biserica nu trebuie sa se adapteze la lume (adica la "cele ale lumii"), ci trebuie sa adapteze lumea la ea. Modernismul este in Biserica noastra, dar de ce am vrea sa primim odata cu el si tarele acestuia?

PS. Ne imbratisam cu catolicii, doar ca nu ne impartasim impreuna. Si aceasta face ca intre noi sa fie o prapastie imensa, pe care nicio imbratisare nu va putea sa o strabatata, decat vointa lor de a reveni la Hristos. Nu uita, Ory, noi desi suntem in continuare in lume, nu suntem "ai lumii".
Reply With Quote