Subiect: Despre Vraji
View Single Post
  #13  
Vechi 02.03.2010, 14:23:35
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit din minunile Sfintei Parascheva de la Iasi

http://www.sfantaparascheva.com/minuni.php
'2. O femeie tânără de 33 de ani dintr-un sat de lângă Iași, a intrat într-o zi în Sfânta Mitropolie. Părea abătută, nervoasă și chiar nebună. S-a închinat la multe icoane și a venit la moaștele Sfintei Paraschiva. S-a închinat, însă când a vrut să sărute sfânta raclă, o putere a izbit-o și ea a căzut la pamant . A inceput sa strige: "draci, diavoli..". Oricine venea către dansa, ea ii împingea, și la un moment dat a venit paraclisierul Sfintei Mitropolii - un diacon cu viață frumoasă călugărească -, a apucat-o de mână și a întrebat-o: "Spune, ce păcat ai făcut?" Ea a spus că a umblat cu farmece, că a auzit că soțul ei o înșeală.

A întrebat-o de unde este și cum o cheamă? Nu știa, ci se văieta de cei trei copilași ai săi. Atunci părintele diacon a întrebat-o dacă știe să citească. Ea a spus că știe; el i-a dat acatistul Sfintei Paraschiva ca să-1 citească. Ea s-a așezat în genunchi la picioarele sfintei și a citit tot acatistul. Apoi preotul duhovnic a chemat-o la el, a vorbit și a văzut că ea s-a limpezit la minte.

A mărturisit-o și, fiindcă ea a spus că de trei zile n-a luat în gură nici un strop de apă, a împărtășit-o. Femeia a plecat acasă sănătoasă.'

'4. Soția unui șef mare s-a întâlnit cu mine pe stradă. Când m-a văzut, a început să plângă și să-mi spună că are un mare necaz. Am întrebat-o ce are și mi-a spus că are o dușmană mare care este geloasă pe ea și o necăjește batjocorind-o peste tot. Am întrebat-o dacă crede în Dumnezeu și mi-a spus că da. Atunci am sfătuit-o să dea un pomelnic la Sfânta Paraschiva pentru izbăvirea de dușmani. M-a ascultat și a dat un pomelnic de 40 de zile. Au trecut trei săptămâni și dușmana a fost omorâtă într-un accident, în propria ei mașină.'
Reply With Quote