View Single Post
  #3  
Vechi 10.04.2007, 16:11:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca in noaptea de Inviere ai luat Paste si apoi ai mancat atunci in prima zi de Paste, Duminica, nu trebuie sa iei din nou anafura pentru ca deja ai luat binecuvantarea pentru ziua respectiva; si oricum anafura se ia pe stomacul gol, in ziua respectiva, care incepe la 12 noaptea. Nu cred ca are mare legatura cu dormitul, ci cu orele si starea de "inceput" in care ar trebui sa fim. Pastele dureaza 3 zile, si anafura ar trebui luata in fiecare zi, dupa participarea la slujba, daca se poate.

Este adevarat ca multi oameni vin la Biserica o data pe an, in noaptea de Inviere, de aceea si marea aglomeratie si "condamnarea" lor de catre multi credinciosi "de fiecare zi". Eu zic insa ca e bine ca acesti oameni vin la Biserica, fie si doar de Paste, nu cred ca ar fi mai bine nici pentru unii nici pentru altii daca ei ar sta acasa si ar dormi ca intr-o noapte obisnuita. Micul lor efort, facut poate fara multa tragere de inima si prea multa intelegere a marii sarbatori la care participa, poate fi un nou inceput pentru fiecare, nu se stie niciodata cum ajungi sa te destepti din "somnul cel de moarte"... Doamne ajuta!
Reply With Quote