View Single Post
  #27  
Vechi 13.04.2010, 14:49:16
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Felicitari pentru mesaj.Desigur ca unii poate cred ca tatal tau e eretic,ca nu face bine ,ca nu ai dreptate,ca romano-catolicii gresesc,uita defapt iubirea,eu nu zic ca nu avem diferente,dar sunt foarte mici.Toti uitam ce ne-a spus Hristos,in loc sa fim frati scriem mesaje absurde gen catolicii sunt eretici si nu se vor mantui si alte absurbitati.Pacat de gandirea aceasta...
Vai, tigerAvalo9... ce bine ar fi să ne putem mântui din marea ta bunătate... nici măcar Domnul nostru Iisus Hristos nu are asemenea mărinimie! Ești mai presus de închipuire!

Vorbind serios, vă întreb ceea ce v-am mai întrebat o dată: chiar credeți că, dacă se putea așa, mai era nevoie ca martirii să moară, să-și dea sângele? De ce au apărat Ortodoxia marii și sfinții părinți? ca să nesocotim noi acum sfânta lor învățătură, și să ne credem noi mai mari la suflet și mai înțelepți? chiar vă credeți mai presus de învățăturile acelora, dragilor? Mi se pare așa un non-sens discuția asta!
Voi chiar credeți că învățătura Sfinților Părinți este perisabilă sau negociabilă? Chiar credeți că e ceva care se poate demoda? păi toată învățătura pe care ne-au lăsat-o aceia este insuflată de Duhul Sfânt. Oare nu știa Dumnezeu ce va fi peste o mie sau două de ani? Oare trebuie să facem paradă de bunătate și așa o mare iubire? Asta nu e iubire, e înșelare! Da, de acord: să-i iubim pe catolici, dar nu erezia lor! Să-i iubim și să ne rugăm pentru ei, dar să nu primim nimic din ceea ce au anatemizat Sfinții Părinți și Sfintele Sinoade ecumenice. Spui că diferențele dintre noi "nu sunt așa de mari"...
Surioară, roagă-l pe sfîntul Nectarie, la care - din câte știu - ai evlavie, roagă-l să te ajute să înțelegi. Nu e vorba nici de simpatii, nici de antipatii personale. Nu e vorba de cum ni se pare nouă. Nu sunt lucruri pe care le stabilim noi, prin vot democratic... Pot să te aprobe mulți, pe forum - dacă Sfinții Părinți nu te aprobă, degeaba toată forfota și zarva...
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote