View Single Post
  #9  
Vechi 28.04.2006, 17:38:24
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de el_popa
Dupa ce am citit mesajul postat de Chriss-tian78 care este un fragment din "Liturgica generala – Preot. Prof. Dr. Ene Braniste" am ramas un pic socat. Oameni buni, tot ce scrie acolo, de fapt referintele Biblice (ma refer strict la cele canonice - celelalte nu au nici o valoare pentru mine.) nu justifica in nici un caz pomenirea mortilor.
Nu vreau sa condamn pe cei ce fac asta, si stiu ca sunt multi, dar vreau sa trag un semnal de alarma.

- DUMNEZEU E DREPT! (nu cred ca se indoieste nimeni)
- DUMNEZEU VA JUDECA PE FIECARE DUPA FAPTELE LUI. (daca doriti referinte o sa va dau o gramada. Oricum cel mai reprezentativ este Matei 25.32 si mai incolo)
- Apropo de ce zicea Preot. Prof. Dr. Ene Braniste in acea scriere, la un momentdat aminteste de pilda saracului Lazar. Chiar acea pilda este un exemplu clar ca dupa ce ai murit te-ai dus in locul pe care ti l-ai "ales" in timpul vietii... si cel mai tragic, nimic nu se poate schimba.

Dumnezeu sa ne lumineze pe toti prin Cuvantul Sau!
Doamne ajuta-ne sa Te cautam si pune in noi dorinta sa traim si noi asa cum a trait Iisus!

bineinteles ca cei care mor se duc in locul pe care ei si lau ales de pe lumea asta, dar chiar daca cineva se duce in iad nu inseamna ca va ramane pt totdeauna acolo, atata timp cat se fac rugaciuni pt cel repausat, el mai are o sansa de scapare,pt ca pedeapsa nu e definitiva decat dupa judecata universala.
Reply With Quote