View Single Post
  #27  
Vechi 20.04.2007, 09:32:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Cand Parintele lucra la chilia din munte, avea 12 oameni care il ajutau. Unul dintre ei mi-a spus ca o data, cand urcau pe poteca, un urs le-a aparut in fata chiar pe poteca. N-au mai indraznit, nici sa urce, nici sa coboare, desi aveau si securi la ei, si l-au asteptat pe Parintele Arsenie, care ramasese putin in urma.Cand a ajuns Parintele Arsenie le-a zis: " Ce faceti mai fricosilor?", apoi s-a dus la urs cu mainile goale, si spre uimirea lor, l-a luat de o ureche si i-a zis:" Du-te ma pe aici la vale. Tu nu vezi ca la astia le e frica de tine?". Si ursul a plecat la vale!
[Biblioteca Matei, Savastreni]
:):D:D:D:D:D:rolleyes:

-poi da, singurul lucru care imi place la parintele Arsenie, din care mai Laurentziule iar am impresia ca vrei sa o punem noi de o secta, era ca nu se sfia sa vorbeasca cinstit si primise destule prin puterea smereniei sale.
-in rest sunt destule chestiuni care nu sunt in conformitate cu realitatzile si care se purtate mai departe de anumitzi pezevenchi, ma refer la o serie de teorii, care puse pe seama Parintelui Arseni Boca ne pot duce pe unii in eroare. Acuma nu c-ar fi o problema, ca in eroarea au trait oamenii mii de ani si n-au patzit nimic, dar pentru unii ca mine mai conteaza si asta...
-si apoi e chiar nasol ca cineva sa te cunoasca chiar mai bine decat tine, si oricum doar Dumnezeu stie inima omului, iar parintele stia doar cate ceva din ea, dar si necuratzii o stiu uneori asha ca nimic interesant in aceasta privintza, in schimb puterea de a fi credincios si de itzi ajuta oamenii datzi pentru a le mai indulci suferintza care-i ashteapta eventual fara a-i fenta sau a-ti bate joc de ei, apropiindu-i de o viatza respectabila este o stradanie demna de luat in seama.
In schimb Laurentziule, eu te sfatuiesc sa nu te duci la el la mormant ca nu-ti foloseshte, asha mi se pare, fara sa fiu neaparat convins de aceasta, de cat te cunosc de pe forum. Mai bine te duci la parintele Pimen sa-l intrebi daca te sfatuieshte sa te duci la parintele Arsenie... Si ma iarta pe mine daca te-am descumpanit.
Reply With Quote