View Single Post
  #28  
Vechi 20.04.2007, 09:48:26
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi

-poi da, singurul lucru care imi place la parintele Arsenie, din care mai Laurentziule iar am impresia ca vrei sa o punem noi de o secta, era ca nu se sfia sa vorbeasca cinstit si primise destule prin puterea smereniei sale.
-in rest sunt destule chestiuni care nu sunt in conformitate cu realitatzile si care se purtate mai departe de anumitzi pezevenchi, ma refer la o serie de teorii, care puse pe seama Parintelui Arseni Boca ne pot duce pe unii in eroare. Acuma nu c-ar fi o problema, ca in eroarea au trait oamenii mii de ani si n-au patzit nimic, dar pentru unii ca mine mai conteaza si asta...
-si apoi e chiar nasol ca cineva sa te cunoasca chiar mai bine decat tine, si oricum doar Dumnezeu stie inima omului, iar parintele stia doar cate ceva din ea, dar si necuratzii o stiu uneori asha ca nimic interesant in aceasta privintza, in schimb puterea de a fi credincios si de itzi ajuta oamenii datzi pentru a le mai indulci suferintza care-i ashteapta eventual fara a-i fenta sau a-ti bate joc de ei, apropiindu-i de o viatza respectabila este o stradanie demna de luat in seama.
In schimb Laurentziule, eu te sfatuiesc sa nu te duci la el la mormant ca nu-ti foloseshte, asha mi se pare, fara sa fiu neaparat convins de aceasta, de cat te cunosc de pe forum. Mai bine te duci la parintele Pimen sa-l intrebi daca te sfatuieshte sa te duci la parintele Arsenie... Si ma iarta pe mine daca te-am descumpanit.
dar si necuratzii o stiu uneori...hm
Am impresia ca esti pe langa subiect ...necuratzii nu stiu gandul omului...asa cum stia Parintele Arsenie Boca
Ca fapatele noastre le cunosc si sfintii si dracii este adevarat numai ca este o diferenta, dracii stiu doar faptele noastre pe care le noteaza caci fiecare de la botez pe langa ingerul cel bun avem si cate un inger rau [drac] dar gandul omului il stie numai Dumnezeu si cei la cre El vrea sa le descopere.
Tocmai am scris mai sus interviul cu parintele Ghelasie Tepes
Si poate iti voi da si niste exemple in care le spune si gandul oamenilor:)
Reply With Quote