Subiect: femeia necurata
View Single Post
  #261  
Vechi 29.05.2010, 19:53:58
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit putin infara topicului

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si eu stiu. Dar lehuzia dureaza cam 40 de zile in general (atata cat dureaza hemoragiile, ca despre ele vorbeam aici). Cat ai hemoragii eu stiu ca ai si dureri. Dar Zaharia zice ca nu neaparat.. In fine, astea sunt lucruri foarte personale probabil.
Daca nu alaptezi, este foarte posibil sa conceopi un copil foarte repede dupa nastere. Daca alaptezi suta la suta este foarte rar.
Am de facut doar 2 remarci :
- necuratia femeii nu consta numai in a avea scurgeri sanghine . Aceasta varianta e intilnita in ciclul lunar. In lehuzie scurgerile (numite ,,lohii")sunt sanghine in preimele 2-3 zile dupa care devin pt. o scurta perioada de timp serosanghine pt. ca pina la sfirsitul celor 40 de sile sa fie seroase numai (lichid seros= lichid consistent de culoare galbencitrin, opalescent). In concluzie 30-35 de zile din lehuzie scurgerile sunt seroase si nu sanghine . Cele care sunt deja mamici pot confirma situatia afara de cazul in care nu exista asociat o suferinta numita puerperala declansata postpartum situatie in care caracterele scurgerii poate varia f. mult in compozitie. Dar femeia ramine necurata indiferent de aspectul lohiilor, adica atita vreme cit exista scurgeri de orice fel prin organele sexuale ! Asemanatoare situatie cu a barbatului, cu diferenta ca la femeie situatiile sunt mai dese ! Necuratia este aceiasi doar ca mai frecventa la femei pt. ca asa a voit D.zeu ... si punct ! De ce a voit sa faca asa? ...pai de ce a voit sa faca universul ????

- desi informatiile medicale pe care le postez sunt invederate in stinta medicala iar eu am legaturi f. strinse cu ea am sesizat ca sunt useristi care se indoiesc sau au pareri personale , mai sa ma intrebe : de unde sti tu ma ? cine esti tu sa spui ca asa este ? eu am auzit altfel ! De fapt , daca ne indoim de lucruri certe legate de ortodoxie de ce nu ne-am indoi si de stiinta... daca ar fi altfel nu am fi in tonul forumului . Probabil ca soarta unora dintre noi este sa ramina indoiti eterni !Asadar, o mamica proaspat nascuta poate alapta o zi sau o mie, ovulatia se produce si poate ramine insarcinata indiferent citi ani va vrea ea ca sa alapteze incercind sa regleze inaintea lui D.zeu aparitia vietii. Deci , neaparitia sarcinii pe alaptare este folclor ! Incercati pe pielea voastra .

Cineva spunea ca in ceea ce priveste sexul barbatii sunt mai insistenti decit femeile. Asa este in societatile in care barbatii sunt incurajati (prin educatie institutionala sau nu) sa nu aibe prejudecati ci din contra sa considere placerea sexuala (pt. ca placerea se urmareste si nu chinul !) ca deliciu elevat si onorant. In societatile in care femeia este incurajata la acelasi comportament situatia este similara . Observind atent frecventa ambelor situatii se constata totusi ca parca ar fi in favoarea barbatilor . Probabil ca la mijloc este dreptul si pozitia ,,intiiului venit " de a se manifesta pe acest tarim ca initiator. Asa este situatia femeii care a fost luata din barbat, a angajatului nou in firma in care managerul exista dinaintea lui ... si exemplele pot continua la infinit.
Astazi insa, domneste un calm echilibru in ceea ce priveste initiativa sexuala daca nu cumva , de la revolutia inceputa la 1789 si inca neterminata in prezentprezent in lume, exista un reviniment atletic al femeii. Exceptiile nu fac obiectul.

Last edited by zaharia_2009; 29.05.2010 at 19:57:54.
Reply With Quote