Subiect: femeia necurata
View Single Post
  #264  
Vechi 29.05.2010, 20:17:06
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ce intelegi tu prin necurata? Nu imi este clar. Necurata fizic sau moral?

Eu nu am auzit pana acum femeie sa aiba scurgeri de sange numai 2-3 zile dupa nastere. Indiferent cu ce mai este amestecat sangele dupa aia, tot sange vezi ca iti curge (cat s epoate de rosu). La mine - cam 40 de zile.
Iacata un alt exemplu prin cate te arati a fi atit de diferita de ,,multe" dintre noi. Asa esti tu . Esti un pic mai altfel. O spun in gluma , da , dar nu la misto.

Noi aici vorbim despre necuratia trupeasca in cadrul ortodoxiei : observam situatiile si ce decurge din aceasta . Nu asta tot discutam? Stiu , si am cazut de acord , ca D.zeu asa a zidit femeia , ca astfel fiind nu este impura , adica o creatura murdara, josnica, nedemna sau mai stiu eu cum. Nu , este culmea creatiei Sale . Dar asa de culmea cum este zidita ea are niste interdictii tot de D.zeu puse. Am mai spus asta cu 2-3 postari mai inainte pe acelasi fir si nu am sa mai reiau. Nu poporul evreu a bagat interdictia femeilor atunci cind exista ci insasi D.zeu a dat porunca asta, prin prorocii sai, poporului. Hristos a tinut sa precizeze clar la Matei spre mai tare intarire :,,... nu am venit sa stric legea sau prorocii, ci sa plinesc". Asta este voia lui D.zeu ... in opozitie cu vehementa voastra neacceptare incercind sa va pititi dupa piersic legindu-va de tot felul de aiureli .
Fiecare crede ce vrea si cum vrea, mintuirea oferita de Hristos nu este obligatorie si nu se face nici in conditiile in care le vrem noi, ci in cele IMPUSE de El. Unii dintre noi voim plata vietuirii noastre aici pe pamint altii nadajduim sa o capatam in ceruri, ceea ce inseamna sirguinta diferita . Si la scoala doamna profesor , nu ati sesizat pina acum ca elevii cu grade diferite de sirguinta sunt recompensati cu note diferite? si ca toate notele adunate ani de-arindul duce pina la urma in a-i diferentia pe acestia, la sfirsitul studiilor, in buni si ... nebuni si ca unii traiesc aici pe pamint intr-un fel mai bun decit ceilalti .Exceptiile se exclud. Si daca aici pe pamint , unde viata este doar o preinchipuire a celei viitoare , este asa, cu atit mai mult in lumea dreptilor !
Chiar nu credeti ca este asa ?

Last edited by zaharia_2009; 29.05.2010 at 21:22:27.
Reply With Quote