Subiect: femeia necurata
View Single Post
  #265  
Vechi 29.05.2010, 23:36:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Fani, drop it.
Fratele Zaharia vorbeste din perspectiva unui medic.
(si eu stiu ca este cum spune dumnealui.. sange nu curge mult timp.. intr-o sapt s-a oprit deja)

Daca tot este sa vorbim din auzite, eu am o cunostine medic ginecolog, care este de origine hispanica si are paciente de origine hispanica. Ei nu prea sunt speriati de ideea de a da nastere la multi copii, mai ales daca sunt din prima generatie stabilita in SUA. Si imi mai povesteste despre cazuri extreme, cum ar fi femei care NU au avut niciodata menstruatie (din cauza ca au avut relatii intime prea devreme, iar apoi au fost gravide/ au alaptat in permanenta!) Deci asta cu alaptatul 98% eficienta in contraceptie mi se pare o mare gogorita..
Si ma deranjeaza in mod special sa vad cum se raspandeste aceasta prejudecata la noi, deoarece am cunostinte ai caror frati/surori au fost ucisi in pantece deoarece parintii s-au bazat pe contraceptia oferita de alaptare si cand sarcina a aparut, ei au fost profund "deranjati" de "accident". Cand vorbesti despre astfel de "statistici", implicit sarcina in sine devine un numar/ incident/ statistica. Nu este normal sa vorbim despre nasteri ca despre boli. Femeile sunt menite sa dea nastere copiilor, punct.
OK, ma dau batuta ;-)
Oricum, din motive personale (la care am facut aluzie mai demult in legatura cu bolile grave) nici eu nu acord importanta atat de mare staristicilor...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote