Subiect: femeia necurata
View Single Post
  #293  
Vechi 31.05.2010, 12:37:43
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
care venea din Alexandria,unde la acea data era o puternica comunitate evreiasca.
Stiti mai bine ca mine cum este tratata femeia in iudaism..mai ales in timpul menstruatiei..isi omorau si fiicele la nastere..s.a.

nu m-ati lamurit cu canoanele.am avut in casa aceasta carte.
http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-c...prof.-dr..html
poate cautam ,daca stiam ca dvs.sustineti ..tocmai dvs.care aveti un cuvant de spus pe acest forum..sunt dezamagita.
in Ardeal va pierdeti Harul.

Unde nu erau comunitati evreiesti pe acea vreme? poate pe teritoriul Daciei... sau al Rusiei...
Da, femeia in VT era tratata foarte Dur! Dar acum avem LEGEA IUBIRII adusa de Hristos! Dar stim ca Legea Veche a fost doar o calauza spre ceea ce a adus Domnul Hristos, care a PLINIT Legea Veche!

Legea Veche nu era decat litera, adica pedeapsa!!

Eu nu oblig pe nimeni sa creada ce am spus eu! Si aici imi dau seama ca numai ai spicuit ce am scris mai sus, sau nu ai fost atenta!

Daca fratia ta te consideri necurata in perioada, nu e greseala mea!
Sustii ce vrei! EU am aratat pe baza afirmarii Sf.Atanasie cu DEMONSTRARE ca femeia NU este NEcurata, si cum ca e pacat mare sa crezi ceva necurat cand Dumnezeu a lasat asa sa fie organul respectiv! Sustii necuratia ta, inseamna ca Il acuzi pe Dumnezeu ca te-a facut necurata! Deci te indepartezi de cele sfinte, si adaugi un alt pacat in traista! NU stii fratia ta INTELEPCIUNEA lui Dumnezeu care a lasat-o in trupul uman! Deci acuza-L ca te-a creat NEcurata!

Cele mai multe femei se cred necurate, nestiind ca ele pacatuiesc contra intelepciunii zidirii lui Dumnezeu! Deci cum zice Sf.Atanasie, e pacat sa iti curga nasul, e pacat sa vomiti, e pacat ca transpiri... nu? E IRATIONAL sa crezi asa! Fiecare organ are lucrarea lui! Si nu esti necurata ca nu tu esti cea care iti provoci scurgerea lunara! Dar spune si Sf.Ioan Postitorul ca trebuie sa te feresti de actul conjugal in aceasta perioada lunara, ca sa te feresti de a avea copii bolnavi! Si actul conjugal este permis in afara perioadei!

Deci ce este neclar?

Sfintii au dat canoanele (iar repet) in functie de starea lor duhovniceasca si de acrivia lor! Unul este mai aspru altul mai indulgent, raportandu-se fiecare la Dumnezeu in masura CREDINTEI fiecaruia! Spre ex: un parinte Cleopa Ilie iti da canon sa nu te impartasesti mai des de 40 zile, iar un parinte Teofil Paraian iti da dezlegare sa te impartasesti de fiecare data cand simti si te simti cu constiinta libera! CARE GRESESTE? fratia ta ai duhovnic si il asculti si ii ceri parerea si alegi ceea ce te odihneste! asta este DISCERNAMANTUL!

Scopul vietuirii nu este altul decat DOBANDIREA DUHULUI SFANT! Si nu poti dobandi decat prin CURATIE! ori daca femeia este mai mereu necurata inseamna ca nu Il mai dobandeste? NU!!! Atunci sfintele femei mucenite fecioare si cuvioase nu au dobandit Duhul Sfant din cauza „necuratiei” lunare!

NE incurcam in litera si uitam scopul vietuirii crestine!

PS: IERTARE de sminteala! Asa sunt mai necredincios eu ardeleanul... Roaga-te si pentru mine!
__________________
Reply With Quote