View Single Post
  #13  
Vechi 07.06.2010, 18:29:15
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit si la bis. Sf. Mina (Vergului) se mai citesc Molitvele Sf. Vasile Cel Mare

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Va rog spuneti-mi si mie unde as putea merge la astfel de molifte in Bucuresti (sau pe langa oras, aproape) la o biserica sau manastire pentru ca vreau sa merg de mai multe ori la rand si nu imi permnit sa merg la distanta. daca stie cineva unde si la ce ora rog frumos sa poateze, asau un mesaj privat.
Cu multumiri,
Mihai
Se mai fac si la bis. Sf. Mina (cea de pe Vergului, unde se afla si moastele Sfantului; este relativ simplu de gasit, cum se merge drept ('in sus', tot inainte etc), dinspre partea cu magazinul si Piata agroalimentara Unirea, si Carrefour (mai nou, care este langa piata agroalimentara Unirea), pe partea opusa/stanga, se travereseaza o intersectzie mare, apoi se continua mersul, se trece de o patiserie/cofetarie 'Ana Pan' si alte cateva cladiri etc), si apoi este biserica Sf. Mina (vis-a-vis de o benzinarie OMV, mi's pare, daca am retinut exact). Conform programului bis. (pe care mi l-am notat eu, relativ recent), vinerea, intre orele 16.00 - 19.00, acolo se fac: vecernia, acatistul Sf. Mina, privegheri, Moliftele Sf. Vasile Cel Mare.
Reply With Quote