View Single Post
  #9  
Vechi 09.06.2010, 09:24:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am primit un mesaj pe privat de la cineva care se pare ca a dorit sa ramana anonim. Consider insa ca aceste cuvinte trebuie sa ajunga si pe ecranele voastre, caci sunt spuse din inima si deci foarte folositoare. Insusi Iisus ne invata sa nu ascundem faclia sub obroc:

"Draga Florin da-mi voie sa iti raspund aici pe privat la topicu tau tau :Este imposibil să facem bine celorlalți dacă suntem săraci?
Nu zic ,nui imposibil sa facem bine chiar de santem saraci caci putem ajuta in f multe feluri:
-prin rugaciunile noastre spuse din adancu sufletului
-putem ajuta prin a darui din cele sfinte(ulei sfintit,o icoana,tamaie,o carticica s.a )poate primte chiar de la alti spre ajutor si altora
-putem ajuta ascultand acea persoana si daruindu-i o vorba buna,calda de incurajare
-sau interesandu-ne de cum o putem ajuta sau cum se simte
-sau vizitand-o si poate chiar punand mana la treburi ce ea poate le face mai greu
-e minunat sa poti darui din timpu tau si a putea face un chip sa zambeasca,sa simta ca nu-i singur in clipe grele sau de bucurie caci atunci crucea ce o are a duce i se va parea mai usoara
Poate gresesc dar stiu ca putem face multe si fara bani doar sa dorim,caci nimic nui mai frumos ca atunci cand poti fi langa un suflet greu incercat
Te rog sa ma ierti "
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote