View Single Post
  #18  
Vechi 12.06.2010, 08:19:10
teodorabiriuc teodorabiriuc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Locație: Timisoara,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit Am nevoie urgent de un sfat

Citat:
În prealabil postat de Nico11 Vezi mesajul
Am 22 de ani, am o relatie de 3 ani si jumatate si locuiesc cu prietenul meu cam de 8 luni de zile.la inceput totul a fost frumos dupa care totul a luat o alta intorsatura, certuri in fiecare zi, jigniri, gelozii, etc. avem planuri de casatorie doar ca... nu stiu daca e bine.imi pare atat de rau ca am facut acest pas de a ma muta cu el, ma simt atat de vinovata, plang din orice, sunt trista si nu-mi gasesc linistea.imi doresc enorm sa ma schimb, am inceput sa ma apropii mai mult de biserica, de Dumnezeu. Doar ca nu stiu ce sa fac cu prietenul meu, sa ne casatorim sau sa luam o pauza? va rog din suflet sa imi dati si mie un sfat!

Draga Nico,

Ma numesc Teodora,am citit mesajul tau pe forum si am zis sa-mi dau si eu cu parerea vis-a vis de problema ta.
Parerea mea este sa o lasi balta,sa-ti vezi de viata ta.Daca de acum se comporta asa,cum o sa se poarte cu tine cand sunteti sot si sotie?
Crezi ca o sa-i vina mintea la cap?Eu nu cred.
Nu vei face casa buna cu un om gelos.Doamne fereste,din gelozie se poate ajunge la crima.Nu vezi cite se intimpla si la televizor din cauza geloziei?Te ingrozesti cind vezi stirile.Sotul isi omoara sotia din te miri ce motiv.
Si daca te iubeste,nu ar trebui sa te jigneasca.Eu zic sa-ti faci bagajele cit mai repede si sa te intorci acasa la tine.Nu cred ca parintii tai nu te primesc inapoi.
Inainte de a face un pas gresit,gindeste-te foarte bine.Bunica mea imi spunea asa:
"Inainte de a te marita,fa ochii cit cepele,nu te grabi,du-te peste tot cu el,incearca-l,vezi cum se poarta cind iesiti cu prietenii,sa nu bea,sa nu te faca de ris in societate,ai mare grija".
Atunci,cind mi-a zis asta,n-am dat mare importanta,dar acum realizez ca avea mare dreptate.
Cam asta e si sfatul meu.
Ai grija de tine si tine-ma te rog la curent cu ce hotarire ai luat.
Reply With Quote