View Single Post
  #7  
Vechi 25.06.2010, 12:10:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Trebuie sa fim cu bagare de seama, in protestantism exista o obsesie a lecturarii Bibliei, ei o citesc si recitesc de zeci de ori, ori scopul unui crestin nu este sa faca un automatism din citirea Scripturii, ci sa puna in aplicare perceptele ei.
(...)
Cat despre preoti si teologi care nu au citit Biblia... ce inseamna asta? este ca si cum ai zice ca un matematician nu stie tabla inmultirii, este o speculatie de-a ta nicidecum realitatea.
(...)
Iar citatul "biblia e sfanta numai preotii au voie sa o citeasca" este atat de neadevarat si neortodox, acest text il folosesc protestantii pt ai ataca pe ortodocsi, niciunde in invatatura Bisericii nu se spune ca nu ai voie sa citesti Biblia, asta este iar o falsa afirmatie.
Este adevarat ca exista un fel de obsesie intre protestanti, anume de a sti pe din'afara Scriptura. Nu pare insa foarte rea, pana la a crede ca citirea si cunoasterea Scripturii te si mantuieste, fara nimic altceva, fara nevointe si post, fara rugaciune si Spovedanie, fara Impartasanie. "Sola Scriptura" nu are mare putere, si ma doare vazand uneori atata ravna, insa directionata numai intr'o singura directie.

Din pacate, este o realitate ca teologii si preotii nu mai citesc Scriptura decat prea rar. Multi sunt atat de ocupati incat nu mai au vreme de Scriptura. Este foarte trist ca nici macar cei de rand nu mai citesc din Scriptura. Este o raceala foarte nefolositoare. Si eu citesc destul de greu Scriptura, din lipsa timpului, insa "nu avem scuza" orice am face, orice am fi si oriunde am vietui.

Cuvantul cum ca "Biblia e doar pentru clerici" vine din Apus, fiind foarte vehiculat in randul catolicilor, dar nu mai stiu secolele. Biblia si cartile de baza ale Bisericii erau detinute de clerici, ca unii superiori, iar celor de rand li se permitea accesul doar la vreo doua trei carti generale de rugaciuni (pot face rost de trimiterea exacta). Aceasta o puneau ei pe teama de noi erezii, ca cei de rand sa nu citeasca si sa inteleaga gresit. Cu toate acestea au ajuns la un altfel de erezie, anume vaduvirea poporului de Scriptura. Cand protestantii s'au revoltat ei au mers in cealalta directie, la extrem, au luat si au ramas numai cu Scriptura.

Cand citesc, mi se incalzeste inima, mi se lumineaza mintea si mi se reinprospateaza ravna, mi se intareste credinta.
Va recomand un articol mult drag mie: Cum si de ce citim Sfanta Scriptura ?
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote