View Single Post
  #9  
Vechi 25.06.2010, 12:23:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Este adevarat ca exista un fel de obsesie intre protestanti, anume de a sti pe din'afara Scriptura. Nu pare insa foarte rea, pana la a crede ca citirea si cunoasterea Scripturii te si mantuieste, fara nimic altceva, fara nevointe si post, fara rugaciune si Spovedanie, fara Impartasanie. "Sola Scriptura" nu are mare putere, si ma doare vazand uneori atata ravna, insa directionata numai intr'o singura directie.
Dorin, tu ai niste interventii pline de intelepciune, dar cu pararaful acesta nu sunt de acord. Protestantii nu cred ca cititul Scripturii ta mantuieste, ci jertfa lui Hristos. Daca ne-ar fi mantuit cititul Scripturii nu ar mai fi fost nevoie ca Hristos sa savarseasca o jertfa atat de durereoasa si grea. Dar a facut-o tocmai pentru ca nimic altceva nu ne-ar fi putut mantui.

In plus , nu am cunoscut oameni care sa stie Scriptura pe din`afara, desi am auzit ca ar exista, chiar si atei. Trebuie sa recunoastem ca ar fi tare greu de memorat. Dar trebuie citita ca sa aflam cum ne putem mantui si cum ii putem fi placuti lui Dumnezeu.
Postul si rugaciunea sunt principalele arme ale crestinului, fara ele nu se poate numi crestin. Avand in vedere ca a te ruga inseamna a comunica cu Dumnezeu, se intelege ca fara rugaciune nu exista relatie cu Dumnezeu si implicit Dumnezeu poate sa spuna ca nu ne cunoaste. Sa ne pazeasca Domnul de asa ceva!...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote