View Single Post
  #12  
Vechi 26.06.2010, 17:54:14
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cumva aceste ganduri sunt si in ajutorul tau.Piatra a fost aruncata.Nu mai poti sta poe loc.Caci aceste ganduri nu te mai lasa sa mai fi azi la fel ca ieri.Ori inaintezi in viata duhovniceasca cu: post, rugaciune, spovedanie ,Liturghie si Maslu ori te vei chinui cu aceste ganduri.
Dar de fapt,eu cred ca aceste ganduri negre apar exact la cei care au facut deja primul pas.Atunci diavolul incearca sa ii traga inapoi,sa se indoiasca de ei,sa arate ce mare putere are,incat se poate infiltra si in gand,pana la a il confunda cu tine insuti.
Si eu am aceasta incercare,ca si tine.Si mie imi vin ganduri de hula impotriva lui Dumnezeu,in minte,fara sa vreau .Nu ma insotesc cu ele,nu le dau atentie,nu disper,dar ele imi vin.
Si ca sa fiu si mai precis,exista o rugaciune,din cele care se spun seara,la care ,mereu la acelasi pasaj ,cand se slaveste sf Treime,imi vine in minte mereu,o hula puternica .Ori in ce stare am incercat sa citesc aceea rugaciune,mereu,la acel pasaj,imi vine in minte ca un glas interior aceea hula.
Asa ca am sarit pur si simplu acel pasaj.Totul e sa nu deznadajduiesti,si sa tipi mai tare catre Dumnezeu. Iar daca scapi,sa imi zici si mie cum ai facut ,ca si pe mine ma intereseaza.
Reply With Quote