View Single Post
  #23  
Vechi 08.05.2007, 00:04:08
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Mirean,de data asta nici eu nu mai suport sa stau deoparte.Vad ca "FACETI PE PROSTII".
Chiar sunt revoltata de atitudinea voastra,de nerusinarea voastra.Ce oameni "ai Bisericii" sunteti voi?De fapt ce urmariti voi?Vreti sa spuneti ca "preotii alesi","oameni ai lui Dumnezeu",acei Sf. Parinti f.induhovniciti,enumerati de Sebastiana au incalcat ceva,au devenit eretici?Nu cumva vreti sa ne spuneti ca nu sunt demni de a le urma sfaturile?Nu intelegeti ca Sfintii Parinti au alungat duhuri necurate (au facut exorcizari)la Sf. Maslu?Faceti voi astfel de slujbe?Face vreun pastor de la alta religie asa ceva?Cine poate,unde se poate,cum se poate,de ce se poate,cu cine se poate,pt.cine se poate,atatea intrebari puse fara rost,numai ca sa ne aflam in treaba.Chiar sunteti ortodocsi?Chiar mergeti la Biserica?Chiar studiati despre Dumnezeu?Chiar credeti in Dumnezeu?:dontgetit:
Sylvie, cred ca altcineva face pe prostul...

Eu stiu de 10 ori mai bine decat Sebastiana ce inseamna Maslu, care este randuiala slujbei etc. Vroiam sa scot in evidenta totusi ca in BOR NU EXISTA UN RITUAL DE EXORCIZARE propriu-zis (o slujba de sine statatoare). Maslu nu poate fi considerat un ritual de exorcizare in adevaratul sens al cuvantului, intrucat rolul lui este mult mai general si destinatarii sunt, de asemnenea, deosebiti, de obicei, de posedati.


De ce vreau sa scot in evidenta lucrul asta? Pt. ca oricine savarseste exorcizari se aventureaza pe un teren ambiguu definit din pct. de vedere liturgic. Asta nu vreti voi sa pricepeti.

Vorbesc de propria raspundere, draga mea. Nexistand un ritual formulat de Biserica in mod precis cu privire la exorcizare (si asta subliniaza si Pr. Porf. Univ. Mihoc), Biserica nu poate fi acuzata ca nu a luat apararea preotului de la Tanacu... A facut o slujba (cauta defintia slujbei) care nu are acoperire liturgica si canonica. Mai mult, nu a existat binecuvantare din partea ierarhului.

Acelasi lucru te intreb si eu: `Vreti sa spuneti ca "preotii alesi","oameni ai lui Dumnezeu",acei Sf. Parinti f.induhovniciti,enumerati de mine la alt topic au incalcat ceva,au devenit eretici?`

Pot fi ei acuzati ca nu au aprobat efectuarea unei slujbe improvizate care nu exista din pct. de vedere oficial?

In ce carte de cult sunt descrise masurile care se iau, sylvisi sebastiana? In ce triod, molitvelnic sau minei scrie ca se agata cel posedat de o cruce? Cuprinde randuiala Sf. Maslu asa ceva? Malsul tine trei zile, de au legat-o timp de trei zile? Prevede creo carte de cult ca cel posedat sa fie lasat fara apa si mancare?

Asta incercati voi sa imi aratati si eu ca un orb ce sunt nu imi dau seama? ? Nu va este rusine...? ?

Reply With Quote