View Single Post
  #39  
Vechi 01.07.2010, 01:25:29
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nu stiu ce anume te indreptateste sa ai o astfel de atitudine si de ce nu tii cont (inainte sa te cramponezi de citate) de faptul ca Biserica Ortodoxa Romana recunoscuta, nu este reprezentata doar de Patriarh, ci de Sfinte Manastiri si biserici unde au loc minuni pe care tu, (reprezentantul unui grup sau a unei personalitati multiple...) NU le poti ignora. Nu stiu ce anume preferi sa afli in cautarile tale, dar nu poti convinge ca nu esti subiectiv, daca nu vrei sa accepti faptul ca BOR este sub ocrotirea Lui Hristos si a Duhului Sfant.
Si pe ce te bazezi cind faci asemenea afirmatii, ca “BOR este sub ocrotirea Lui Hristos…”, pe minuni si senzatii “de cald si logic”? Eu sint tot atit de “subiectiv” pe cit de subiective sint si “Sfintele Scripturi”, care sint clare ca si cristalul, din care am citat masiv, tocmai ca sa pricepi ca nu exista Har Mintuitor in “tainele” savirsite de eretici, si nu pentru ca o spun eu. Acuma, daca tu stii mai bine, te crezi mai insufletit de duh decit Sfintii Apostoli si toti Parintii Bisericii Ortodoxe, cine te-ar putea opri, mai ales ca nu esti nici primul care vii cu o “alta evanghelie”. Tine-o tot asa si, cit se poate de logic, o sa ai un loc sigur acolo unde senzatiile de cald sint departe de a fi numai o parere! (Si, pentru ca vad fara sa ma mir ca habar nu ai ce inseamna Biserica, iti sugerez sa pui mina pe o carte de dogmatica sau sa o incepi usurel chiar de aici.)
Citat:
În prealabil postat de OmuBun
Daca ne razboim in citate, riscam sa devenim penibili.
Problema e ca numai eu vin cu citate, ceea ce intr-o alta lume decit a ta se cheama seriozitate si responsabilitate pentru ceea ce spui si pui pe hirtie, iar ceialalti vin doar cu puerilisme, ineptii si sentimentalism, ceea ce orice judecata matura nu poate numi, intr-adevar, decit penibil.