View Single Post
  #25  
Vechi 08.05.2007, 09:06:39
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Odin,invata-ma tu,care te pricepi mai bine,cum se alunga demonii(respectiv cum se face o exorcizare)in Sf. Biserica?!La ce Sf. Slujba se citesc acele dezlegari ale Sfintilor Parinti?!Si de unde stii tu ADEVARUL in legatura cu acest CAZ TANACU?Din presa...;),de la televizor...;),de la cei care vorbesc vrute si nevrute pe la colt de strada...;)?Sunt foarte curioasa de aceste lucruri.TE ROG SA-MI RASPUNZI LA TOATE INTREBARILE...;)
Nu ati merita sa raspund punctual, pt. ca nici eu nu primesc raspunsuri punctuale... Totusi...

Nu stiu cum ar trebui sa se alunge demonii, pt. ca nu am gasit in nici o carte de cult o slujba pentru exorcizare. Binenteles, putem sa improvizam si plecand de la ideea ca Sf. Maslu se face cu scopul insanatosirii celui bolnav sa facem Taina Sf. Maslu.

Eventual sa mai citim moliftele Sf. Vasile, rugaciunile Sf. Ciprian sau mai cine stie ce. Nimic rau pana aici, nu? Nexistand o slujba bine definita, zicem ca avem libertate in privinta ritualului. Avem cuvintele slujbei stabilite... Ce facem cu partea de acte liturgice? Intervin asadar intrebari... Si aici este problema.... Se leaga sau nu de cruce? Se stropeste sau nu cu aghiazma? in ce moment? cand se citesc moliftele? La inceput sau la sfarsit? Daca la inceput stim ca asa trebuie? De unde? Am vazut in unele ritualuri de exorcizare popi calcand posedati (la propriu)... Cand se face asta? In ce moment al Sf. Maslu? Inainte sau dupa ungerea cu untdelemn? Am vazut ca se atinge cu crucea? Cand se face asta?

ce vreau sa zic este ca mi se pare normal sa se faca Maslu....pt. cei demonizati. Insa ATENTIE!!
TAINA SF. MASLU urmareste in primul rand o vindecare sufleteasca, pt. ca o vindecare trupeasca devine relativa... stim voi mai bine (nu? ca doar sunteti duse pe la atatea manastiri) ca taina maslului asigura o vindecare suflteasca, iar numai acolo unde va vrea Dumnezeu si se va socoti ca este necesar se va face si vindecarea fizica... Se urmareste asadar scoaterea din pacat, pt. ca starea de pacat este socotita ca stand la baza neputintei trupesti. Si apoi din cate stiu neputinta trupeasca si suferinta capata o anumita valoare in contextul sfarsitului vietii (dar prea multa vorbarie...). Ce e cu asta? Pai e simplu, draga mea... Avem pt. exorcizare in BOR doar slujbe care nu sunt destinate in mod exclusiv acestor cazuri. Ca atare, oricine face astfel de slujbe nu poate cere protectie si nu are acoperire din pct. de vedere liturgic. Pr. daniel nu poate spune: `Pai voi m-ati invatat sa o leg de cruce... ` Nu poate spune: `In editia cutare a Liturghierului, la slujba exorcizarii scrie ca tre sa o tii nemancata 3 zile... Eu ce vina am? `

Asadra, Sebastiana sa o lase mai moale cu implicarea Bisericii in aparare...

La celelalte intrebari:

Nu am fost acolo, evident (ma indoiesc insa ca e cineva pe forum care a fost personal acolo, sau daca este, inseamna ca acum au internet si in puscarie).

`Cei care vorbesc vreute si nevrute la colt de strada` - nu exista. Sau exista, daca tu crezi ca membrii Sinodului se identifica cu categoria asta... Poti sa imi spui, daca da.



Reply With Quote