View Single Post
  #20  
Vechi 03.08.2010, 12:23:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Te contrazic categoric,toate amanuntele despre reancarnare se gasesc in Biblie..si in scrierile gnostice..care e mai putin important daca sant sau nu recunoscute de biserica.Reancarnarea a existat si in crestinism recunoscuta pana la Justinian si Teodora...(imi scapa anul)..care au scoso din motive personale.Considerand lucrarea Domnului fundamentata pe logica...atunci sa-mi spuneti unde vedeti logica cu teologia ortodoxa..Unul se naste handicapat,altul rege,unul se naste in pustiu..altul are de toate toata viata fara sa faca nimic!!Unde e dreptatea...Nu vei sti sa pretuiesti binele daca nu vei cunoaste si raul..saracia si bogatia,..dispretul si pretuirea.
As vrea sa stiu si eu unde a scris in Biblie despre reincarnare chiar daca s-a sters de acolo.
Eu am citit in Biblie ca "Parintii maninca agurida iar la copii li se strepezesc dintii"
Mai scrie "Eu sunt un Dumnezeu gelos care binecuvantez pe cel drept ..."
Deci pentru faptele noastre si ale stramosilor nostri patimim sau suntem binecuvantati ,noi si copiii nostri.
Pe de alta parte Hristos ne-a dat posibilitatea sa ne imbunatatim pe noi si greselile neamului sa le rascumparam .
Prin reincarnare dam vina pe existente anterioare de care nu suntem raspunzatori.
Pe de alta parte omenirea nu a progresat de loc desi ar fi trebuit sa se intample asta daca ne raportam la teoria reincarnarii.
Dar crestinismul a dus la schimbarea in bine a societatii cel putin la inceputuri.
Nu inteleg de ce ar fi fost necesara reincarnarea .
Sfantul Pavel spune clar la Evrei deci orice urma de suspiciune a fost indepartata.

Last edited by anita; 03.08.2010 at 12:46:51.
Reply With Quote