View Single Post
  #40  
Vechi 03.08.2010, 12:30:05
Tsukino Tsukino is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 13
Implicit

Vad ca nimeni nu a mai fost interesat de violenta in familie. Oare aceasta si-a luat concediu?

Pentru ca lucrez in domeniul statisticii hai sa va spun adevarul trist din Romania:

- femeile sunt principalele victime ale violentei in familie (peste 70% din totalul violentelor petrecute in familie)
- o data la doua minute o femeie este lovita
- violenta in familie se petrece indiferent de studii - am si grafice daca intereseaza pe cineva - de ex spre deosebire de anul 2005 cand 32 la suta din pers. abuzate aveau studii medii si superioare, in anul 2008 procentul este de 42%.


Sunt foarte suparata pe Institutia Bisericii Ortodoxe ca nu a luat atitudine impotriva acestui flagel al societatii actuale. Este inadmisibil dupa mine, dar deh, tot ea e cea care incurajeaza barbatul sa se creada stapan asupra femeii. Si femeia sa sufere batai si umilinte ca sa spele pacatele abuzatorului? Unde traim oameni buni, in evul mediu mi se pare, si nu vrem sa iesim de acolo, cel putin oamenii bisericii (pardon, barbatii bisericii) nu vor sa ajute oile sa iasa din gandirea respectiva, sa mearga pe o gandire rationala, pe egalitatea dintre barbati si femei in ceea ce priveste drepturile si obligatiile (nu am spus vreodata ca cele doua sexe ar fi egale fizic).

Si ca sa justific, 72% femei din mediul rural consideră, că bărbații au mai multe posibilități și drepturi în familie, pe când în cazul celor din mediul urban ponderea lor alcătuiește 59,9%.
In mediul rural, daca in 2005 cazurile de violenta in familie constituiau 45% , in 2008 crescusera la aproape 52% din totalul pe (rural urban).

Biserica nu a facut nimic sa explice oamenilor - adeseori fara prea multa educatie - ca Dumnezeu ne-a facut pe toti egali. As merge mai departe sa zic ca natura - plantele, animalele, insectele, omul au fost toate creeate intr-o perfecta armonie, stricata cu brio de catre om (stiinta ne-o justifica cu varf si indesat si se vede si cu ochiul liber).

Ma opresc aici, dar ar fi atatea de spus. Astept aruncatul cu rosii .
Nu promit insa ca intorc si obrazul celalalt....am si eu un stoc de tomate la indemana ^.^ .
Reply With Quote