View Single Post
  #64  
Vechi 04.08.2010, 17:08:56
constantaoana constantaoana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2010
Mesaje: 2
Implicit Da ,sunt reguli stricte!

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel Vezi mesajul
Am inteles ca se impartasesc doar credinciosii spovediti in acea saptamana (in afara de cazul ca au oprire de la impartasanie, bineinteles). Deci trebuie sa te impartasesti la aceeasi biserica la care te-ai spovedit?
Exista cumva vreo regula in privinta bisericii in care te spovedesti/impartasesti? Trebuie sa te duci la preotul tau paroh, sau poti sa te duci oriunde vrei?
Cum se procedeaza? Exista obiceiul sa dai ceva parintelui?
Cum faci, te programezi inainte, sau pur si simplu te duci in programul de spovedanie (unde este afisat, ca am fost si in biserici in care nu am gasit asa ceva).
Din nou trebuie sa constat cu regret lipsa aproape totala de informatii concrete cu privire la cult, la ce trebuie sa faci - ca si cum cu totii am fi crescuti in familii dreptcredincioase si practicante - asta intr-o tara in care ateismul a fost politica de stat pana acum 18 ani.
Ar fi fost de dorit ,sa mergeti la Biserica Duminica,la Sf.Liturghie ,si sigur ati fi aflat si programul saptamanii urmatoare si zilele programate ptr.spovedanie.Cat priveste ,impartasirea fara spovedanie ,asa ceva nu exista!Spovedindu-te,te eliberezi de pacate,iar daca preotul iti da dezlegare ,sigur te poti impartasi cu Sf.Taine.,altfel ,nu.
Asa spun sf.parinti,asa spun canoanele.
Cititi-l pe parintele Cleopa ,sau Paisie de la Sihla si veti avea invataturi de folos.
Reply With Quote