View Single Post
  #4  
Vechi 08.08.2010, 12:49:41
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Da, un mitropolit poate sa faca multe, la fel ca si un duhovnic de altfel. Am inteles (asa cum spun multi aici pe forum) ca ei lucreaza prin harul si Duhul primit de la Dumnezeu si au voie multe.

2. Dar tu cine esti sa te impotrivesti unor decizii personale ale altora? Sa judeci daca fac bine sau rau? De unde stii ca nu le este dat de la Dumnezeu? Niciodata nu stii voia Lui. Nu stiu, eu asa cred, ca Dumnezeu are un cuvant de spus si cand se cunosc si se iubesc doi oameni. Nimic nu este intamplator pe lumea asta. Poate ca prin asta doreste sa-l aduca pe alt drum pe cel evanghelic, macar prin invatatura de la altul, sau stiu eu.
Nu este usor pentru ei si daca ii mai si paraseste familia...
Eu nu ma impotrivesc, din contra, ma bucur pt ei, fiecare e la a doua casatorie, dar prima religioasa, faptul ca vor sa se casatoreasca in biserica e un lucru bun, vreau sa ii ajut, de aceea caut informatii despre aceasta problema. M-a uimit insa faptul ca un preot ortodox le spune sa ceara dispensa. Preotul este din Germania, (ei acolo locuiesc), si este preotul din biserica comunitatii ortodoxe dintr-un oras din Germania. Primul gand care mi-a venit in minte cand am auzit ce le-a spus a fost ca poate ei sunt mai permisivi pt a atrage lumea, enoriasi, pt foloase materiale. (poate gresesc, nu stiu)
Oricum, ei nunta vor sa o faca aici, la o biserica ortodoxa......daca primesc dispensa.
Dar pana la urma, si mitropolitul este un om, si ar fi bine daca ar actiona prin Duhul Sfant, sper din tot sufletul sa fie asa.
Reply With Quote