Subiect: cum sa fac?
View Single Post
  #23  
Vechi 16.08.2010, 15:53:39
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Si eu imi pun aceleasi intrebari. Ai descris situatia foarte, foarte bine. Cu singura diferenta ca parintii nu m-au trimis la studii in strainatate si nici nu mi-au intretinut acolo.
Draga Timeea, cred ca tu ai vreo 21 de ani (stiind ca fratele tau e mai mare cu 9 ani iar el acum are 30, parca, nu?). De doi ani studiezi si muncesti in strainatate, asta insemna ca la 19 ani ai plecat. Macar de drum si de trait acolo pana sa-ti gasesti de lucru te-a ajutat cineva cu bani, nu? la asta ma refeream cu "trimisul la studii in strainatate". Si asta nu-i lucru rau, Doamne fereste! Si sunt sigura ca nu-ti este prea usor.
Eu cred ca fratele tau este de mic copil intr-o mare depresie. Persoanele depresive au mare nevoie, ca sa iasa din "adancuri", de un "pilon". Unii, mai norocosi, au parinti, tovarasi de viata dibaci, trimisi de Hristos, care ii ajuta sa iasa (sau sa nu cada). Altii, fara oameni puternici alaturi, se agata de Hristos direct, cu putere si ies la lumina. Acestia sunt adevaratii fericiti. Dar si unii si altii au nevoie de IUBIRE. Primii o primesc de la Dumnezeu prin oameni, ceilalti o primesc de la Dumnezeu prin rugaciune, prin credinta si nadejde.
Cum poti sa-l ajuti? Arata-i ca-l iubesti! Ce usor este pt mine sa-ti dau sfatul acesta bun, nu? Dar crede-ma ca tare-i greu sa-ti spun CUM sa faci asta. E teribil de greu ! Din iubire, noi oamenii, facem cele mai grave greseli. Parintii, din prea multa iubire isi rasfata si strica copii. Sotii din prea mare iubire isi otravesc familia cu gelozii.
Nu stiu cum sa-i arati iubire fratelui tau, ca sa-l scoti din depresie, dar sa-L rugam pe bunul Dumnezeu sa va lumineze, pe voi toti din familie si sa-l puteti ajuta pe bietul om.
In rest, faca-se voia Domnului!
Doamne ajuta!
Reply With Quote