Subiect: * post *
View Single Post
  #40  
Vechi 31.08.2010, 15:24:31
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
... deoarece sunt rau sfatuite fiind amagite de catre duhovnic cu pareri de genul : ei lasa , stiu eu ca tot greul familiei cade pe femeie si ea are mult de lucru acasa dupa ce vine de la servici iar seara cade ostenita , ce pravila sa iti mai dau , asta este pravila ta , sa ai grija de familie !
Zaharie, tie ti se pare pravila ingrijiri unei familii o nimica toata?
Pai i-a tine tu o familie ca si o femeie de la A la Z si mai povestim.

Amagite de duhovnic?

Citat:
Īn prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
In minastire se munceste f.f. mult ; defapt puterea de munca si nu dragostea pt. Hristos este conditia esentiala pt. a fi primit in minastire ca ucenic .
Pai imi pare tare rau sa aud asta!!!
Inseamna ca dupa spusele tale, adevaratele pravile se primesc de fapt numai de la cei ,,fortosi'' in ale muncii si nu de la adevaratii iubitori de Hristos (ca doara asa au inceput de ucenici).

Citat:
Īn prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Cu postul la fel face crestinul ,,marturisindu-se sincer" la duhovnic ca nu poate posti pt. ca are tot felul de boli, pt. ca ii vine rau de la stomac , pt. ca nu se poate concentra la nimic la serviciu deoarece este tot timpul cu gindul la mincare , pt. ca ameteste in timpul zilei de foame si pt. ca nu vrea sa lesine si astfel sa se faca de ris ... si cite si mai cite iar duhovnicii gresind le poruncesc jucarii de posturi sau ii desleaga dupa te miri ce regula a neputinciosului.
Duhovnicul gresind?

Citat:
Īn prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Asta arata nepriceperea duhovnicului si nu inima buna
Nepriceperea duhovnicului? Inima rea?

Citat:
Īn prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Si daca duhovnicul in loc sa nu cedeze la mitiielile tale te-ar invata ce si cum si nu ti-ar ceda abia atunci incepi sa deschizi usa patimilor care zac in tine si apoi sa te miri de ce zacea in tine si sa te incepi a lupta cu adevaratelea .
Duhovnic coruptibil si nepriceput?

Citat:
Īn prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Si astfel se petrece cu noi in toate situatiile si duhovnicii ne tolereaza mintindu-ne cu nestiinta lor duhovniceasca .
Pt. toate aceste imprejurari ce putem zice , cinste duhovnicilor .
No comment!!!
Doar o singura intrebare? ESTI DUHOVNIC CUMVA?

Eu nu primesc pravile lungi si grele de la duhovnicul meu, dar in schimb prin atitudinea si exemplul lui, fara multe cuvinte si teorii a reusit sa ma faca sa-l ascult si sa iau seama asa cum nimeni din lumea aceasta nu a putut sa o faca.

Crezi ca in apostazia in care traim noi, este intelept sa ataci chiar asa duhovnicii (chiar daca multi dintre ei sunt cum sunt)? Este o intrebare retorica, pentru ca ai raspuns chiar tu:

Citat:
Īn prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
De aceea spune parintele Rafaiel Noica (raspunzind la o intrebare intro conferinta) ca pe linga gheronul Cleopa, un aspru, (si ca si el inca Arsenie Boca, Arsenie Papacioc, Nicodim Mandita,) s-au mintuit un gen de nevoitori iar pe linga parintele Paisie Olaru, un mai moale, (si altii asemenea lui ) alt gen ! .
Si inchei, invitandu-te sa iubesti mai mult pe aproapele !!!
Reply With Quote