Subiect: reiki
View Single Post
  #39  
Vechi 01.09.2010, 02:49:01
iimro2003 iimro2003 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Mesaje: 8
Implicit

Am stat si am scris un raspuns foarte lung si documentat incluzind si traducerea acelei recomandari catolice (oare nu erau ei eretici? hmmm) si mi-a murit internetul si am pierdut tot. Asa ca, avind in vedere ca nimic nu e intimplator, m-am gindit si am realizat ca imi racesc gura de pomana si stric orzul pe giste.
Ma voi ruga ca Dumnezeu sa lumineze toata suflarea cind trebuie sa inchida ochii si sa scoata crucea la inaintare, si cind trebuie sa ii deschida si sa gindeasca de doua ori inainte de a emite jumatati de adevaruri si idei luate de-a gata.
Daca si parerea BOR despre Reiki este precum cea despre ecumenism (minastirile su fost total impotriva, iar BOR vehiculeaza idei despre Centre ecumenice si schimburi de experienta la slujbe intre biserici si moschei) - apoi chiar ca nu am cuvinte. Aveti incredere in duhovnicul peronal si cu Dumnezeu inainte!!
Doamne Ajuta!

Edit: cu toate cercetarile, inca nu este cert daca Dr. Usui era sau nu budist. Pina una alta, istoria oficiala spune ca era crestin, o veti gasi in Larousse medical - asta asa, ca sa mai schimbati sursa, daca v-ati plictisit de wiki lol
Este simplu sa punem etichete precum japonez=budist, din pacate realitatea e cam diferita. Religia majoritara in Japonia este inca shintoismul si sint destui japonezi crestini, gratie spaniolilor care au facut un comert asiduu intre China si Japonia cu mult inainte ca romanul sa fi avut idee macar de existenta Japoniei.
Probabil ca wiki o sa va dea ceva informatii inspaimintatoare si despre shintoism.

Last edited by iimro2003; 01.09.2010 at 03:34:33.
Reply With Quote