Subiect: NEVOIA DE DIALOG
View Single Post
  #180  
Vechi 23.05.2007, 14:23:43
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Telefonul mobil si un autoturism mi se par de stricta necesitate in ziua de astazi.
E o stricta necesitate pe care ne-am creat-o noi !

Ca si multe altele. Acum sigur ca nu poti sa te separi pur si simplu de societatea in care traiesti si de care depinzi, sau in orice caz nu toti se pot desprinde.

Totusi, faptul e ca ne-am obisnuit sa iubim mai mult tehnica decat natura, soselele asfaltate decat drumurile de tara, preferam un apartament cu termopane in centrul unui oras fata de o casa la margine de codru, si in sfarsit o seara la televizor in loc sa povestim cu cei din familie.

Astea toate necesita tehnologie, industrie, si atunci unele accesorii devin necesare.
Putem insa sa recunoastem ca de multe din ele daca ne-am lipsi, am avea o viata mai linistita. :)


Frate Macarie, daca un prieten bun al tau, nu zic din familie, ar avea o problema de sanatate in timp ce calatoriti, nu ai vrea sa scoti repede un telefon mobil si sa chemi o ambulanta?

Sau mai bine...nu ai vrea sa il urci in masina ta si sa il duci rapid la medic?

Sincer, as prefera ao casuta pe margine unui lac, la margine de codru, fara mobil, fara masina....dar as muri de foame :D
Reply With Quote