View Single Post
  #23  
Vechi 12.10.2010, 17:09:58
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate Miron pai vezi tu e ceva ciudat peste Serbia a trecut un razboi si totusi la ei nu exista saracie asa aspra cum exista pentru anumiti romani care nici macar nu au ce sa manance.

Daca zici de tari crestin ortodoxe de ce nu iei Cipru ca exemplu de e una din tarile din lume cu cel mai inalt nivel de trai?
Ia uite aci rata somajului in Cipru in 2010:
http://www.indexmundi.com/cyprus/unemployment_rate.html
4.8%.Foarte buna.
(In Italia rata somajului in 2010 e 10.3%)
Vezi cat e ajutorul social in Cipru.
Prin 2007 ajutorul social in Cipru era 362 euro pe luna de persoana (in Romania in acel an asa salariu era bunisor).
Serbia nu e deloc bogata, e o tara amarata ca si noi. Razboiul a trecut peste Iugoslavia, iar daca Iugoslavia inca mai era intreaga azi, ar fi aratat mult mai rau. Dar pentru ca Serbia e o tara unitara din punct de vedere etnic, s-au redresat mai usor, cred eu, fara conflictul etnic care doar baga bete in roate progresului.

Cipru e exceptia, arata-mi tara mica europeana care sa nu fie paradis turistic sau fiscal - ambele garantii ale bunastarii pentru un stat liliputan. Plus bani de la greci si de la turci, care-si sustin fiecare partea de Cipru.

Dar rusii, bulgarii, romanii, sarbii, ucrainenii, modovenii - cu totii sunt popoare care azi nu stralucesc, ci doar incearca din greu sa se ridice din coruptie si saracie. Nu stiu daca faptul ca sunt ortodocsi are vreo vina, personal cred ca comunismul (+ trecerea brusca la capitalism) ne-a adus asa. Suntem, mai degraba, un tot unitar d.p.d.v. geopolitic. Sfera de influenta rusa, comunismul, radacinile slave (romanii sunt exceptia), statalitatea intrepatrunsa cu biserica timp de generatii - toate astea ne-au facut ca azi sa fim majoritar ortodocsi si majoritar saraci. Pe scurt, am umblat cu cine nu trebuie.

Parerea mea.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote