View Single Post
  #23  
Vechi 16.11.2010, 09:55:04
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Dar daca stai sa analizezi putin de ce se petrece asta,iti dai seama ca toti cei care ajung sa comita niste grozavii ca cele descrise de tine mai sus,au trait niste traume puternice in trecutul lor si au ajuns sa priveasca distorsionat realitatea.
Toti? Mi se pare o generalizare periculoasa. Putem vorbi despre un pattern, probabil. Dar si asa, imi vine greu sa vad un violator sau un criminal in postura de victima. Daca el e victima, atunci victima actelor sale ce mai e?

Citat:
judeci fapta,omul il judeca dumnezeu.
Problema cu judecata lui dumnezeu este ca vine in viata viitoare, nu in asta. Ceea ce inseamna ca daca nu am avea un sistem legal (bazat pe judecata) care sa il tina pe faptas departe de ceilalti oameni, ar continua sa faca rau, in ideea ca va fi judecat la un moment dat, dupa moarte. Nu o gasesc o idee prea productiva, din punctul de vedere al vietilor puse in pericol.

Citat:
Pana si crestinii inteleg de multe ori gresit sensul indemnului "nu judecati", d-apoi ceilalti.
Asta este sentimentul pe care il am si eu, citind acest thread.

Singura "judecata" cu care nu sunt de acord este cea facuta superficial, sau dupa factori care nu spun prea multe despre persoana respectiva, cum ar fi modul in care se imbraca. Insa, in afara de asta, mi se pare total gresit sa disociezi fapta de faptas.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote