View Single Post
  #72  
Vechi 26.11.2010, 09:18:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Atentie la ce cititi si cum intelegeti cele scrise de altii cum de altfel trebuie multa luare aminte in cercetarea parintilor deoarece riscam sa intelegem gresit lucrurile .
Chestia aceasta spusa de parintele Gh. Calciu , daca chiar asa a si spus-o el , este mai greu de inteles . De ce spun aceasta ? Pt. a ne aduce aminte de fragmentul(pericopa) evanghelica in care Hristos se intilneste cu femeia samarineanca la fintana lui Iacov, care avusese 5-6 barbati si care a discutat cu Mintuitorul despre care din acestia vor fi pe lumea cealalta sotul ei de drept . Hristos a raspuns si a invatat ca pe lumea cealalta nici nu vom mai minca, nici nu vom mai bea si nici nu ne vom mai casatori ci vom fi asemenea ingerilor . Ori eu nu am auzit despre ingeri cum ca ar trai in familii ca si oamenii ci din contra, total altfel .

Deci atentie ce citim si cum intelegem !

Povestioarele pot fi frumoase iar raspunsurile in pilde ale parintilor le putem folosi chiar cind ne vine noua , dar cu conditia sa le fi inteles corect tilcul , pt. ca dintr-o interpretare gresita putem ajunge atit de usor chiar in erezie ! Deci multa si mare atentie !
Parintele Calciu nu s-a referit la viata de apoi ,de dupa moarte ,sunt situatii cand nu ambii soti se mantuiesc ,el s-a referit la viata prezenta ,sau cel putin asa am inteles eu.Deci cununia se face si in ceruri asa am inteles eu din ce spunea dumnealui.
Pilda cu femeia care s-a casatorit cu cei 7 frati eu o vad ca apartinand mai degraba de Vechiul Testament .Si parintele Calciu spune ca prima cununie e valabila ,celelalte se fac cu pogoromant ,pentru ca se tine seama de slabiciunea trupului.
Am citit acestea pe Razbointrucuvant ,se comemoreaza parintele Calciu in aceste zile ,sant cativa ani de cand a trecut la cele vesnice.
Dumnezeu sa il odihneasca !
Reply With Quote