View Single Post
  #24  
Vechi 03.12.2010, 16:03:01
Annijo
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Psaltirea se citeste numai cu binecuvantarea duhovnicului si niciodata de capul tau indiferent de reclama care i se face.
Fratii nostrii, mai sus au mentionat toata lucrarea frumoasa care se face in sufletul crestinului ortodox prin citirea psaltirii, si, au dreptate!!! Mare arma este psaltirea impotriva lui aghiuta! Dar, fratii nostrii, din avantul lor cel bun de-a impartasi si celorlalti despre psaltire au uitat sa specifice ca ai voie sa citesti din psaltire doar daca duhovnicul ti-a dat canon sau daca ti-a inclus psalmi in pravila de zi!
Nu cititi psaltirea de capul vostru!!! Repet, nu cititi psaltirea de capul vostru! Celui care doreste sa ma contrazica ii recomand sa-si intrebe duhovnicul despre citirea psaltirii! Daca nu ati mentionat duhovnicului ca v-ati apucat de capul vostru sa cititi din psaltire va recomand din tot sufletul meu, mai bine zis va cer sa-i spuneti cu prima ocazie. Psalmii nu se citesc decat cu binecuvantarea duhovnicului su nu a altui parinte, fie el si foarte inbunatatit! Daca v-ati apucat sa cititi psaltirea la recomandarea altui preot decat a duhovnicului vostru mentionati acest lucru parintelui duhovnic si el va hotari daca veti continua sau nu cu citirea psaltirii!!
Psaltirea este o arma foarte puternica impotriva lui aghiuta si pt a fi pregatit/apt sa-i declari razboi prin psaltire trebuie sa ai neaparat, repet neaparat acoperamantul duhovnicului. Nimeni nu se duce in mijlocul luptei, si fiind inconjurat din toate partile incepe si el sa traga. Nu v-a apuca sa traga poate nici-un glont ca va fi doborat. Pe cand binecuvantarea duhovnicului inseamna scut, acoperamant...atunci da, te poti duce la lupta!!! Atunci ai haina antiglont, ai acoperamant, acoperamant pe care doar duhovnicul ti-l da, repet doar duhovnicul si nu un preot chiar si foarte inbunatatit. Daca ati primit indemnuri de la alti preoti,... calugari sa cititi din psaltire marturisiti acest lucru la spovedit, duhovnicului! Doar duhovnicul raspunde de sufletul vostru si nu ceilalti preotii, calugari... E foarte bine sa caut parintii inbunatatiti, sa le urmam sfaturile dar numai dupa ce-am marturisit duhovnicului conversatia avuta cu ei. Orice lucru care se incepe fara binecuvantarea duhovnicului nu are sorti de izbanda!
Fratii mei, surorile mele, va rog ca atunci cand mai dati sfaturi ganditi-va ca nu toti au , poate ca voi, ani de traire in biserica, de traire ortodoxa, de ascultare de duhovnic. Mai sunt si din cei care acum sunt chemati, din mila lui Dumnezeu in biserica si ei va pot urma indemnurile voastre fara sa fie pregatiti de lupta. STITI, FRATII MEI, CA PSALTIREA ESTE UN MEDICAMENT FOARTE PUTERNIC PENTRU TRUP, SUFLET, DAR, DIN PACATE ATI PREZENTAT "PROSPECTUL" PSALTIRII INCOMPLET!!! I-ATI ARATA ARATAT LUCRAREA CEA BUN, ATI PREZENTAT DIN CE-I ALCATUITA DAR, NU ATI SPECIFICAT SI EFECTELE ADVERSE!!! DRAGII MEI FRATI, SURORI , PSALTIREA NU SE DA DECAT PE RETETA!!! Ati spus voi oare ce inseamna sa citesti psaltirea fara post, traind in desfranare, necununati, tinand ura, mintind, lovindu-l pe aproapele nostru???....
Ma iertati ca am intervenit in acest topic, dar am facut-o pt ca am vazut ca avem si fratiori si surioare care acum deschid ochii si vrem sa-i castigam, nu?
Reply With Quote