View Single Post
  #228  
Vechi 06.12.2010, 14:47:41
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
"Mărturisirea" ta este ... vorba lui Cristi Tabără, tulburătoare. Îți mai rămâne să pui mâna pe un caiet și să așterni tot ce auzi. Apoi să-ți faci un site intitulat "Cuvântul lui Dumnezeu auzit de Vsovi" și să publici ceea ce ai auzit venind din cer. Apoi să faci ceva schimb de idei cu pucioșii, că ei ți-ar putea dărui din experianța lor bogată și inventivă.
P.S. Poate scoți și o carte cu numele "Evanghelia după Vsovi". Ar fi cazul , celelalte s-au cam prăfuit.

Dumneata zici că știi citi românește de te dai așa o mare lingvisvistă... tulburată?

De unde ești dumneata de loc și ce ești de neam? Sobietică sau diversionistă sau din ce rasa pură de securiști tablagii te-ai ivit?

Păi ce am zis și scris eu și ce te-ai făcut dumneata că ai priceput... comentând... că-mi vine să... zic și eu cuiva că cine are noroc are!!!
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Hai să vă mărturisesc ceva,

Și eu aud Cuvântul, dar nu cu urechile, și nu ca și propoziții sau fraze sau voce sau adiere răcoroasă de vânt, ci doar mă „trezesc”, îmi dau seama, că în sufletul meu a apărut Adevărul, s-a manifestat ceva, a ajuns unda și iată că Îl știu pe Adevărul, ca și cum ar fi trecut prin pământ, prin văzduh, prin ziduri și a ajuns în mintea și în inima mea crescând ca o plantă ce a răsărit din sămânța cea bună, și ca atare am devenit și sunt conștient că Tainic a ajuns și în mine și mereu ajunge și la mine astfel, exact cum o apă curată ajunge la rădăcina plantelor... și treptat, comparînd ceea ce susțineam eu, credeam eu, în diferite momente ale vieții mele cu ceea ce am citit de pe Site-ul lor, am ajuns ca să pricep că erau echivalente și similare, deci parcă chiar știam ce se grăia acolo de către Dumnezeu dar nu eram suficient de conștient și de clar, deci iată cum la sute de Km, Cuvântul ajunge Tainic la oameni, mai devreme sau mai târziu, căci și morții aud Cuvântul Lui Dumnezeu...

Deci e vorba de undă, și cum atunci să nu audă cei ce-L trăiesc în primă instanță? Care trăiesc la Izvorul Dorului... Și cum atunci vă mirați și pentru ce vă tot îndoiți crezând că nu L-ar auzi cei 14 magnifici dacă până și cei din morminte Îl aud? Se aude, vine, și oriceochi Îl va vedea, chiar și cei ce L-au străpuns. E ca un curent electric, „elctroni” și „pozitroni”, „fulgere și trăznete și tunete”, mai mici sau mai mari, ce vin prin apa Vieții și prin Pământul Făgăduinței, prin biserică sau prin afara ei...

Nu vă mint, e ca și când ai pune urechea la pământ, sau pe șină, dar e mult mai tainic... e ca un al 7-lea simț căci al șaselea e o vrăjecmăneală. Cu al 7-lea simț nu-L auzi, nu-L vezi, dar parcă știi ce s-a grăit de sus, căci parcă ai fiii și tu semănat în pământul Adevărului și devi treptat conștient că ceva crește, dreptate și dragoste și cunoașterea Domnului în tine, în inima și viața și în vorbele tale. Și eu sunt la sute de Km de Pucioasa, darmite atunci cei deasupra cărora adie Desăvârșirea cea răcoroasă care stinge focul pătimășiilor jignidoliceștii, care din necredință și răzbunare nu mai vor să recunoască pe Sfântul Iertării și Milostivirii și Păcii.
Păi eu ziceam că ce zice Domnul acolo, acolo unde zice El, aia ''aud'' și alții apoi, aud și eu iată, ca pe o undă, care vine, vine, vine, vine și pe la mine cam ca Moș Nicolae... prin văzduh, prin pământ, prin ziduri, prin ape... deci nu e vorba să scriu eu ceva în plus sau minus, că nu-s prooroc, ci e vorba că și morții aud pe Cuvântul...

...și nu ți se pare suficient cam cât am scris prin zonă, așa fără nici un efort?

Că dacă aș fi fost prooroc mi-aș fi proorocit mie însumi cam așa:

''Dacă nu mă pocăiesc și nu mă păzesc apoi ca să mă păzească Domnul atunci precis în clipa următoare prezicătoare aș cădea direct de sus ca piatra legată de gâtul săracului, taman în fundul lacului... așa, din susperstiț pestriț.''

Iar undele de la piatra aruncată de zidari în lac ar forma...

''apoi firește... ecoul papagalului:
„ Eu știu c-ai să mă-nșeli chiar mâine, dar fiindcă azi ești suspărată, am să te iert, e vechi păcatul,.. și nu ești prima... vinovată. (Versiuniune după Minulescu, modificartă.)

Și placa:

''...placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejabba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Așa că iubește-Mă draga mea... dușmancă...” ...''


Mirarea mea este cum de voi nu simțiți și nu auziți nimic, nici măcar cum crește iarba... cum se înalță vrejul de fasole uriașă... și nici cum și cât roade viermișorul... una-ntr-una.

Păi farsa asta politică o pui dumneata în scenă toată ziua... și văd că o și jucați la nesfârșit... ca pe o piesă proastă și ridicolă dar care e bine întreținută din ceva fonduri, bani spălați, până o să vă vină să...

Uite o piesă de genul ăsta.

Last edited by vsovivi; 06.12.2010 at 15:07:00.