View Single Post
  #4  
Vechi 06.12.2010, 19:24:32
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Palma Sf Nicolae a justificat de atunci multi ortodocsi sa foloseasca mijloace mai violente de aparare a Ortodoxiei .Dar ia sa meditam un pic: Cine a fost sf Nicolae si cine suntem noi?Ma bucur ca unul dintre cei mai blanzi si mai buni sfinti ai ortodoxiei,ramas in istorie tocmai pentru milostenia sa,i s-a dat sa fie singurul care a dat vreodata o palma,pentru un prilej binecuvantat,de aparare a Ortodoxiei de erezii.
Eu unul,pacatos fiind si plin de ura, consider ca singura atitudine crestina este cand mi se da o palma ,sa intorc obrazul celalalt.Nicicum sa dau eu vreodat ,vreo palma,chiar si celui mai pacatos si mai eretic dintre acesti mici frati ai mei.
Cand voi avea un suflet plin de dragoste si de sfintenie,de abia atunci imi va fi dat si coiful razboului,ca sa apar eu Ortodoxia.Pana atunci ,doar mila si iubirea fata de toti,fara deosebire de cult sau stare de sfintenie sau pacatosenie,este cea care reuseste sa imi aline sufletul pacatos,si sa ma apropie macar un pic de dragostea aratata de acest mare sfant.
Reply With Quote