Subiect: sfinti catolici
View Single Post
  #40  
Vechi 10.12.2010, 20:26:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
In primul rind nu ati dat citate exacte. "Un cronicar al BC", "un istoric armean"; am cautat pe internet "Fulk Charteres holy light of jerusalem" si nu am gasit nimic. La fel cum ati spus si despre nu stiu ce catolica trecuta la ortodoxie.
Nu ati gasit pentru ca eu am scris Chartes, nu Charteres. Iar istoricului armean i-am dat si numele, vedeti aici ca a scris despre cruciade: http://crusades.wikia.com/wiki/Matthew_of_Edessa
Aceste informatii le-am gasit cautand alta data sursele date de cativa catolici impotriva miracolului de la Ierusalim. Aici gasiti mai multe marturii http://www.holyfire.org/eng/history.htm Dar cateva nu apar in traducerea engleza, fiind un site rusesc.
Despre acea catolica nu am scris eu.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Sa inteleg ca acestea sint argumente ca biserica ortodoxa ar fi mai sfinta decit biserica noastra? Sau ca in biserica noastra nu ar exista mintuire?
Nu, desigur, sunt mult mai multe. Si nu e vorba ca BO ar fi mai sfanta sau mai buna decat BC, e vorba ca exista doar o Biserica, BC a cazut din har dupa Schisma si a ramas doar o ierarhie lumeasca, impropriu numita biserica. Cum spun si sfintii (am dat citate), separarea duce la caderea din har, fie eretici sau schismatici. In BO se dovedeste prezenta harului prin minunile existente. In BC, din ce am observat eu, nu mai exista minuni dupa Schisma. Nu exista sfinte moaste, iar minunile existente sunt asemanatoare cu cele pagane, nu cu cele crestine. Un exemplu elocvent este bilocatia.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Eu cred ca inainte de a incerca sa ne convingeti pe noi ca sintem pe aratura, nu ar fi rau sa incercati sa va convingeti proprii dumneavoastra colegi in ale credintei sa devina mai sfinti, si, astfel, poate, dupa exemplul vostru, il vom iubi si noi mai mult pe Dumnezeu si aproapele.
Dar nici nu incerc sa va conving de ceva, am scris acele lucruri in primul rand pentru ortodocsi. Iar daca acesta e adevarul, nu sunteti de acord cu mine ca eu incerc sa fac un bine chiar si pentru dvs., pentru ca imi doresc sa va mantuiti? Trecand peste subiectivitate, sa presupunem ca acesta ar fi adevarul. Eu nu fac un bine ca va spun ca exista mantuire doar in BO, ca sa aveti sansa sa va mantuiti? Punandu-va in locul meu, nu as face eu un bine?
Altfel si musulmanii se roaga de cinci ori pe zi, nu e o dovada a roadelor.
Reply With Quote