View Single Post
  #29  
Vechi 20.12.2010, 12:06:39
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Cartea lui Allen Carr, "Metoda usoara de a renunta la fumat" dupa cate stiu eu foloseste si tehnici de hipnoza. Plssssssssss nu folosi aceasta tehnica chiar daca iti pare usoara. Ai incercat cu nicorete guma? Mai sunt topicuri pentru fumatori.....si rugaciunile sunt cele mai importante. Si mai inainte de toate este sa vrei cu adevarat!!!!!!
Crestin_Simona, vorbesti din auzite. Allen Carr nu a fost nici medic, nici scriitor, nici hipnotist, nici nimic, A fost un foarte mare fumator care a reusit sa se lase si a considerat ca este bine sa scrie o carte, sa ajute si pe altii sa faca acelasi lucru.

Personal, dupa cum am mentionat mai sus, nu stiu daca si in ce masura m-a ajutat cartea lui, dar sunt milioane de oameni pe glob care sustin ca aceasta carte i-a ajutat sa se lase.

Despre Nicorette, numai de rau. Dai tigara pe un substitut cu nicotina, iar cand nu mai ai bani de guma sau de plasturi te apuci iar de fumat, pentru ca dependenta n-a plecat niciodata.

Intreaba cati fosti fumatori vrei tu despre cum s-au lasat, ai sa vezi ca o majoritate covarsitoare nu au reusit sa se lase cu plasturi si gume. Cea mai eficienta metoda de a te lasa de fumat este renuntarea completa, brusca. Si exact la asta indeamna Allen Carr, doar ca ii si explica fumatorului ca de fapt prin renuntare fumatorul nu pierde nimic, ci are doar de castigat.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote