View Single Post
  #9  
Vechi 12.06.2007, 19:03:00
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
spunea un teolog ca este acea ispita de a fi obsedati de sfarsitul lumii, de a crede ca noi vom fi cei ce vom apuca sfarsitul. crestinii ar trebui sa fie cei care sunt cei mai impotriva sfarsitului lumii. De ce? CA noi vrem ca si Tatal nostru din ceruri sa se mantuiasca cat mai multi oameni.
De parca un teolog este mai luminat ca un sfant???
Sfarsitul lumii???- termen din popor
Mai bine o putem numii Vremea Judecatii
Spunea Parintele Arsenie Boca ca el mai putea sa traiasca dar nu a mai vroia pentru ca vine Apocalipsa si spunea ca Apocalipsa a venit deja si ca traim vremurile Apocalipsei..ai altcineva spunea ca s-a rugat Lui Dumnezeu sa moara ucenic
Deci Sfarsitul Lumii prin "lume" se intelege lumea pacatului este lumea pentru care nu s-a rugat Mantuitorul
Eu pentru aceștia Mă rog; nu pentru lume Mă rog, ci pentru cei pe care Mi i-ai dat, că ai Tăi sunt. Și toate ale Mele sunt ale Tale, și ale Tale sunt ale Mele și M-am preaslăvit întru ei. Și Eu nu mai sunt În lume, iar ei în lume sunt și Eu vin la Tine. Părinte Sfinte, păzește-i în numele Tău, în care Mi i-ai dat, ca să fie una precum suntem și Noi. Când eram cu ei în lume, Eu îi păzeam în numele Tău, pe cei ce Mi i-ai dat; și i-am păzit și n-a pierit nici unul dintre ei, decât fiul pierzării, ca să se împlinească Scriptura. Iar acum, vin la Tine și acestea le grăiesc în lume, ca să fie deplină bucuria Mea în ei.{Ioan 17:1-13}
Reply With Quote