View Single Post
  #1  
Vechi 01.07.2006, 15:13:47
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

"TVR il cauta pe cel mai mare roman al tuturor timpurilor. Acel om alaturi de care pana si tu ai putea spune, fara rusine, ca esti roman. Votul final pentru cel mai mare roman va fi dat pe 21 octombrie"... Este o parte din textul de prezentare al site-ului www.mariromani.ro, parte a unui proiect de anvergura initiat de TVR, probabil in efortul de a ne (re)defini valorile si de a ne (re)afirma mandria de a fi romani.

Site-ul contine o lista de propuneri (destul de mare), din care se vor alege apoi primii 10. Practic, oricine poate vota pe oricine, fiindca nu se specifica nici un criteriu si nici o regula pentru acest top. Exista multe voturi aberante, sau date "la misto" - veti gasi propuneri precum Pacala, Bula, Harap Alb, Mos Craciun, taranul roman, Mita Bicilista etc. alaturi de o lista lunga de ilustri necunoscuti (care probabil s-au votat pe ei insisi) sau de vedete ale momentului. Gasim insa si numele unor personalitati din politica, stiinta si sport. (din fericire, unii au luat in serios initiativa TVR.)

Cel mai mult insa m-am bucurat gasind in lista cu propuneri nume ca Arsenie Boca, Ilarion Argatu, Calinic de la Cernica...

Care sunt criteriile dupa care ati face propuneri pentru acest top? (sa le stabilim noi, daca cei de la TVR nu s-au gandit). Ce inseamna "cel mai mare roman al tuturor timpurilor"? Care domeniu de activitate ar prima, in alegerea voastra? Politica, stiinta, religia? Si de ce?

PS. Au facut englezii un astfel de top, destul de recent (tot prin sondaj national). Pe primul loc, la mare distanta de al doilea clasat - Winston Churchill. (tot politica!)
O cunostinta imi spunea ca l-ar vota pe Ghita Muresan, fiindca este, fara indoiala, "cel mai mare" - are 2,30m inaltime. Eu, una, sunt extrem de curioasa care va fi rezultatul topului realizat pe plaiurile mioritice...
Reply With Quote