View Single Post
  #30  
Vechi 08.07.2006, 17:01:51
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Dar de fapt ce inseamna moartea in contextul cronologic? Indiferent cat traim aici pe pamant, in comparatie cu viata vesnica de dupa moarte e ca o picatura intr-un ocean, ca un numar din infinit sau cum zicea Eminescu "viata e visul mortii".In aceasta viata efemera trebuie sa ne pregatim pentru a putea intra in Imparatia Domnului, prin credinta, rugaciune, virtuti cu care sa ne impodobim sufletul si dragoste fata de Creator.In acest context, al existentei sufletesti, moarta capata un alt sens, acela de a avansa pe urmatoarea treapta.Aici, pe pamant, prin fapte noastre nu putem ajunge decat cu un pas mai jos de desavarsire, reprezentand limita superioara, de aceea prin moarte de dezrobim de toate nevoile trupesti si de asemenea si de aceste limitari.Din perspectiva aceasta nu-mi este frica de moarte, dar in acelasi timp nu ma consider vrednic de a intra in Imparatia Domnului si de aceea pana cand ma va mai suporta Domnul aici voi continua sa ma rog, sa-mi cer iertare pentru pacate, Sa-L slavesc pe Dumnezeu si sa duc o viata cat mai crestineasca.Acestea cred ca sunt motivele pentru care moartea nu mai reprezinta un motiv de frica, ci un motiv de bucurie, ca atunci cand calatoresti mult timp pentru a ajunge acasa, unde cineva te asteapta cu dragoste.
Reply With Quote