Subiect: sfinti catolici
View Single Post
  #239  
Vechi 06.02.2011, 18:00:05
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sfântul Fotie, iubiții mei, ne-a lăsat ceva prețios, Ortodoxia. Aceasta este cea mai mare comoară a noastră. Nu o înțelegem, nu o simțim. Un sfânt ascet din zilele noastre a rostit o profeție: dacă vom continua să trăim cum trăim, va veni ziua în care unii vor fi franci (catolici), alții protestanți, unii masoni, alții marxiști și atei, unii în diferite alte erezii și religii… Din nefericire, cei mai mulți sunt indiferenți. Dacă se înmulțesc iehoviștii (hiliaștii); pe cine interesează? Îți spun: De asta să se îngrijească preoții și episcopii…

Nu este așa. Ești creștin ortodox? Trebuie să te lupți pentru credința ta și să te rogi lui Dumnezeu. Suntem datori. Cât s-au nevoit Părinții pentru credința noastră! Să ne facem și noi astăzi imitatorii lor. Când va apărea la casa voastră vreun eretic și va bate în ușă, imediat să informați Mitropolia. Ereticii și cei de alte religii câștigă acum privilegii; iar noi, ortodocșii, vom deveni elini de mâna a doua. Aceștia Îl hulesc pe Hristos, pe Dumnezeu, pe Maica Domnului, toate cele sfinte și nu-i împiedică nimeni. Dacă le spui ceva și îi speri, imediat te denunță că i-ai atacat. Patria noastră s-a transformat într-o vie fără gard.

Unde este acum Marele Fotie, unde este Marcu Evghenicul, unde sunt Vasilie și Gură de Aur, unde sunt mucenicii și mărturisitorii! Noi, cei puțini, câți am mai rămas și mai credem, să ne trezim și să luptăm pentru credința noastră. Mai bine să se stingă soarele decât Ortodoxia. Unul din cei de demult zicea: Dumnezeul meu, îți mulțumesc că nu m-ai făcut copac, că nu m-ai făcut animal patruped, ci m-ai făcut om. Și un altul spunea: Îți mulțumesc, Dumnezeul meu, că m-ai făcut elin. Noi trebuie să-I mulțumim lui Dumnezeu, pentru că ne-am născut ortodocși.

Fie ca Dumnezeu, pentru mijlocirile Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, ale Sfântului Marcu Evghenicul și ale Sfântului Fotie, să ne miluiască și să ne mântuiască. Amin.

+ Episcopul Augustin

(Omilie a Mitropolitului de Florina, Părintele Augustin Kantiotis,
Reply With Quote