View Single Post
  #29  
Vechi 13.02.2011, 02:16:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Teoretic, nici un vaccin nu este obligatoriu în România. Practic, sunt din ce în ce mai multe. Un articol despre vaccinare am scris pe pagina mea, aici: http://www.doctordragomir.ro/articol_vaccinarea.htm
dl. Mihnea, sunteti medic?
Asa aveam impresia, insa citind articolul cu greu imi vine sa cred ca este scris de un medic.

Deci incepe cu dreptul la informare.
Buun, zic eu, inseamna ca o sa urmeze o prezentare echilibrata a argumentelor pro si contra.

A inceput cu pro, e bine. Dar s-a terminat la fel de repede cum a inceput.
Deci argumente pro, sumar si practic fara continut: "In realitate, beneficiul vaciinarii nu este intotdeauna evident si trebuie judecat de la caz la caz."

Ba nu, gresesc, se terminase inca inainte sa inceapa prin afirmatia (a se nota si ghilimelele): "Vaccinarile sunt larg promovate de autoritatile sanitare "competente" si de cele cateva firme farmaceutice care produc vaccinurile."
Deci in mod clar, cine recomanda vaccinul ori lucreaza pentru o firma farmaceutica ori este un incompetent.
Ma mir ca nu v-ati oprit aici cu "argumentatia" deoarece v-ati definit destul de clar pozitia, astfel.

Pe urma incepe o pleiada de afirmatii carora le lipseste ce ar fi mai necesar, trimiterile la o bibliografie care sa arate ca sunt adevar si nu impresii personale sau mituri urbane/homeopatice/"naturiste"/etc

Apoi, afirmatii cum ca " rujeola, rubeola, oreionul" sunt boli usoare vorbiti probabil de cazurile in care sunt depistate si tratate la timp iar aici vorbim de persoane informate si responsabile ceea ce nu e tocmai o regula in ziua de azi si binenteles avand in vedere cazurile destul de rare din ziua de azi.

La fel, as fi curios care studii medicale v-au dus spre concluzia: " Alte boli care erau pe vreumuri grave, cum ar fi tusea convulsiva, au devenit din ce in ce mai benigne, in virtutea unei tendinte naturale generale care atenueza virulenta microbilor."

Ma mir totusi ca recomandati vaccinarea pentru difterie si tetanos.
Nu va e temaa ca ati putea nimeri in cele doua categorii pe care le-ati definit ca fiind singurele care pot "promova vaccinurile"?

In orice caz, surse asemanatoare cu cele din care v-ati inspirat pentru pledoaria anti-vaccinare (ca de fapt despre asta e vorba, nu o informare echilibrata) spun ca tentanosul practic nu mai exista la ora actuala - deci vaccinare e inutila si mai mult, periculoasa, vaccinul antitetanos fiind extrem de alergen (sa cititi si prospectul) iar vaccinul antidiftetic provoaca encefalita (si de aici autism) si SIDS.
Iar alternativa propusa la vaccinarea antidifterica este ...alaptarea la san.

Deci..

Last edited by AlinB; 13.02.2011 at 02:25:05.
Reply With Quote