Subiect: Pentru atei
View Single Post
  #56  
Vechi 08.03.2011, 20:20:48
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.192
Implicit

Ateii îmi provoacă și acum numeroase perplexități. Cum ar fi faptul că îi caută mereu pe credincioși să vorbească cu ei și să-și exprime diferența specifică, ba mai mult, fac din ateismul lor un soclu pe care se urcă să-și fluture presupusa superioritate, altfel nu-mi explic cum de pierd ei atâta vreme cu noi, niște închipuiți (în opinia lor). Ce miză are un astfel de comportament?
De ce faci blog ca să-ți declari ateismul dacă ești convins de faptul că credința e oricum o sminteală și nu vrei să ai de-a face cu ea? De unde atâta energie pentru polemică, construit argumente, deconstruit argumentele altuia, dacă ai ajuns la concluzia că ești un mamifer emancipat și n-ai ce să-i faci?

Eu știu că un credincios discută cu un necredincios, spre binele celui din urmă. Atunci ce "bine" urmărește un ateu când vrea cu tot dinadinsul să-l scoată pe credincios din credința lui ca să ajungă cum spunea psalmistul: "Nebunul zice în inima lui: nu este Dumnezeu"?
Ce rost are să faci un forum unde să te bucuri cu alții că viața ta n-are niciun rost?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote