View Single Post
  #871  
Vechi 13.03.2011, 11:11:10
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu vă mai obosiți, toate acele texte fac referire la izbăvirea omului întreg, a vieții; nu la izbăvirea vreunei fantome ce iasă din om. Faceți mai bine o listă -așa cum am cerut de nenumărate ori- cu textele ce fac referire la această presupusă entitate ce se ridică din om la moarte, ori cu expresia "nemurirea sufletului".
Primul text este cuvintul Mintuitorului: "astazi vei fi cu mine in rai"; al doi-lea este parabola lui Lazar cel sarac in care bogatul avea trupul mort, insa el suferea totusi, undeva; in acelasi timp fratii lui traiau pe pamint. Al trei-lea este invierea fiicei lui Iair, cind "duhul ei s-a intors"-spune biblia. Ea era moarta, iar duhul era in alta parte; si asa mai departe....Textele sint inutile pentru dumneavoastra pentru ca dna White v-a trasat propria viziune pe care o urmati (viziune care vine in contradictie cu ceea ea insasi propovaduia: daca sustineti ca Duhul Sfint se releva fiecarui om in parte, de ce mai aveti nevoie de dna WHite sa va traseze directive de credinta?). Toata credinta dumneavoastra e plina de contradictii si de rastalmacire a cuvintelor Mintuitorului nostru. In acest caz, primele doua texte la care m-am referit sint cuvinte spuse de Insusi Domnul nostru Isus Cristos. Daca pe Domnul nostru nu Il credeti, nu imi imaginez ca il veti crede pe altcineva. Chiar Ellen White de s-ar intoarce din mormint, nici pe ea nu ati crede-o.

Last edited by nutucutu; 13.03.2011 at 11:13:36.