View Single Post
  #29  
Vechi 22.03.2011, 23:26:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SaintClaire Vezi mesajul
Salut Catalin,

As dori sa punctez urmatoarele:

1. Am citit cartea lui Miron Ciho la care faci tu referire si nu exista nicaieri faptul ca mitul a aparut in secolul 19. Plutarch (46 - 125 en.) chiar face referire la acest mit. Imi poti da te rog pagina / capitolul unde ai citit ? Sau nu am citit aceeasi carte?

2. Doar riturile Memphis-Misraim si cel Egiptean preiau elemente din mitologia si cultura egipteana. Este interesant de remarcat ca in urma intoarcerii lui Napoleon din Egipt, si Masoneria Franceza importa anumite tente si simboluri egiptene, dar care se rezuma la modul de decorare a lojelor si nu se reflecta in ritual.

3. Citeste ce a zis Stabron despre Zamolxis: Nascut pe 25 decembrie dintr-o feciaora, a stat ingropat 3 zile intr-o pestera dupa care s-a ridicat la cer? Prin ce secol crezi tu ca a aparut acest mit? Am oarece dubii ca existau adepti ai marxismului in acea perioada.

Numai bine.
Probabil acest raspuns nu o sa-l mai citeasca cel caruia ii raspund, care a scris trei mesaje acum doi ani.
Nu spuneam ca mitul lui Horus a aparut in secolul XIX, ci povestea cu asemanarea intre Horus si Iisus. Mitul egiptean e mult mai vechi.
In acea carte era vorba de mitul lui Horus si vroiam sa arat ca nu exista niciuna din presupusele asemanari.
Nici vorba sa zica Strabon ca Zamolxis e nascut pe 25 decembrie din fecioara si a stat trei zile intr-o pestera. Nu stiu de ce unii cred tot ce citesc. Se poate verifica, Strabon zice ca Zamolxis a stat mult timp intr-o pestera, nu trei zile, iar restul sunt aberatii new-age.
Reply With Quote