View Single Post
  #7  
Vechi 25.03.2011, 19:03:13
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Ia citeste mataluta crezul Bisericii primare si crezul roman catolicismului si crezul ortodox si vezi care e noua Biserica.

Regula Un nou crez, o noua Biserica.
Corect. Crezul cel nou este cel al ortodocsilor care au adaugat implicit sintagma "numai" inainte de "din Tatal".
Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Daca un ism tine oamenii departe de viata vesnica, ismul respective merita un picior in spate si cu asta basta.
Mai ramane sa demonstrati ca catolicii nu au acces la viata vesnica.
Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Citeste apoi si crezul Bisericii in care ungurii au devenit crestini si crezul ortodox si vezi daca e vorba de aceeasi Biserica.

Ei vezi ca ungurii s-au nascut crestini in ortodoxie?
Dupa cum am spus, nu este acelasi Crez, daca insistati pe introducerea palmata a lui "numai".

Pe de alta parte, ungurii au devenit crestini intr-o Biserica care respecta dorinta si porunca Mantuitorului, de a merge si a face prozeliti din toate neamurile, pana la capatul Pamantului. Despre eforturile misionare ortodoxe am auzit prea putin.
Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul

Come home.
Sunt acasa de aproape un an, de cand, la Sfintele Pasti, am fost acceptat in Una Sfanta Biserica Catolica si Apostolica.
Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Maghiarii trebuie sa vina acasa, in Biserica in care s-au crestinat.
Keep dreaming.

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Biserica Romano Catolica nu este Biserica Sfantului Stefan nici al parintilor lui.

Biserica Romano Catolica este o Biserica aparuta dupa el.
Biserica Romano Catolica nu este tot una cu Biserica Catolica. Este un rit in cadrul Bisericii Catolice, la fel cu celelalte rituri.

Last edited by Erethorn; 25.03.2011 at 19:06:00.
Reply With Quote