View Single Post
  #37  
Vechi 28.03.2011, 12:43:12
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Aritmetica, profesoara, manualul si intelegerea- sceneta in doua acte

Actul intai


Scena: O sala de clasa, dupa incheierea orelor. In prima banca stau elevii Petrica si Mihaita.

Mihaita: Mie imi place aritmetica.

Petrica: Si mie imi place aritmetica. Aritmetica e frumoasa.

Mihaita: Da, e frumoasa. Imi place sa invat sa adun si sa scad. Eu invat aritmetica de la doamna invatatoare. Tie iti place doamna invatatoare ?

Petrica: Da, imi place. E frumoasa si desteapta si buna. Si eu vreau sa invat aritmetica de la doamna invatatoare.

Mihaita: Hai sa facem o intelegere. Sa invatam amandoi cat mai bine aritmetica de la doamna invatatoare, ca sa fim premianti.

Petrica: De acord.

Cade cortina.

Actul doi

Scena: Aceeasi sala de clasa, a doua zi, inaintea orelor. Petrica sta singur in banca si repeta la aritmetica din manual. Mihaita intra in clasa.

Mihaita: Ce faci ?

Petrica: Invat la aritmetica.

Mihaita: De ce inveti din manual ?!

Petrica (nedumerit): Pai...

Mihaita (suparat): Ne-am inteles sa invatam de la doamna invatatoare !

Petrica (si mai nedumerit): Sigur ca da, dar acum repet din manual...

Mihaita (bate din picior, nervos): Ai incalcat intelegerea ! Am avut o intelegere ! De ce nu inveti de la doamna invatatoare ?! Tu crezi ca manualul e doamna invatatoare !?

Petrica (nu mai intelege nimic): Nu, dar si doamna invatatoare ne invata din manual...

Mihaita: Nu-i adevarat ! Ai incalcat intelegerea ! Tu nu intelegi nimic despre aritmetica ! Ai incalcat intelegerea ! Nu vrei sa inveti adevarata aritmetica !

Petrica (isi pierde rabdarea): Nu-i adevarat ! N-am incalcat nimic ! Intelegerea a fost sa invatam de la doamna invatatoare, nu sa nu citim si din manual !

Mihaita (tot mai impacientat): Nu-i adevarat ! N-ai inteles nimic ! Tie nu-ti place aritmetica ! Nu mai vreau sa stam in aceeasi banca ! Tu nu sti cum trebuie invatata aritmetica ! Si ai incalcat intelegerea ! Iesi din banca mea ! (il impinge din banca) De acum numai eu invat aritmetica ! Tu nu mai inveti ! Tu nu sti sa faci probleme ! Tu nu citesti nici din manual bine ! Nu mai vreau sa fim in aceeasi clasa !

Petrica (perplex): .......... Ba da, si eu invat aritmetica......

Mihaita (vehement) Ba nu ! Ba nu ! Numai eu invat ! Tu ai incalcat intelegerea ! Numai eu o sa fiu premiant ! (continua sa-l impinga pe Petrica, incearca sa-i arunce pe jos ghiozdanul si penarul, se imbrancesc)

Invatatoarea, care a intrat intre timp in clasa, ii priveste tacuta, fara sa inteleaga.
Manualul zace uitat pe un colt al bancii.

Cade cortina.
Intr-adevar, si leaderii BO si leaderii BC s-au purtat copilareste in aceasta problema. Intrebarea este: unde erau cei maturi spiritual in acel timp? Se pare ca nu li se facuse loc in conducere.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote